• Anasayfa
  • Sosyal Medya
  • ​Dikkat! Facebook'ta ''Herkese Açık'' Fotoğrafların Kullanılması Artık Suç Değil!

​Dikkat! Facebook'ta ''Herkese Açık'' Fotoğrafların Kullanılması Artık Suç Değil!

1
0
0
0
0
Artık Facebook'ta görsel paylaşırken iki kere düşünmenizi tavsiye ederiz.
Facebook gitgide bir sosyal medya sitesinden çok yaşantımızın parçası haline gelmeye ve özelimiz olmaya başlıyor. Fotoğraflarımızdan tutun da kişisel konuşmalarımız, bulunduğumuz yerler vb günlük yaşantımıza dair hemen hemen her şey, bu platform üzerinde bulunmakta.

Hal böyle olunca da günümüz teknolojisinin en büyük sorunlarından biri olan ''güvenlik'' durumu ortaya çıkıyor. Özellikle paylaştığımız, bize ait olan görseller, bizden izin alınmadan kullanılabiliyor hatta adımıza sahte profiller açılarak bazı işlemler yapılabiliyor. Bu konuda Facebook yönetiminin son derece katı kuralları mevcut.Bu kuralların tümü kullanıcılarını korumaya, mağdur olmalarını engellemeye yönelik. Ancak, Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nin geçtiğimiz günlerde verdiği bir karar, pek çok kullanıcının canını sıkabilir. 2013 yılında bir kişinin profil fotoğrafını alarak kendi hesabına koyan kişi hakkında dava açılmış ve o kişi  “özel hayatın gizliliğini ihlal” ve “kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme” suçlarından ötürü mahkum edilmişti.

Fakat kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 12. Ceza Dairesi, bu kararı bozmuş durumda. Yapılan açıklama şu şekilde; 

''Sanık tarafından, katılanın (şikâyetçinin) sürekli takip, denetim ve gözetim altına alınması sonucu elde edilmiş özel hayatın gizliliğini ihlale yol açacak bir görüntü yoktur. Katılanın, Facebook’taki profil resmi, katılanın başkalarınca görülmesi ve bilinmesini istemediği, hukuk tarafından gizliliği ve korunması temel bir şahsiyet hakkı kabul edilmiş özel yaşam alanına ilişkin görüntü olarak değerlendirilemez. Atılı özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun yasal unsurları itibarıyla oluşmamıştır. Türk Ceza Kanunu’nun 136. maddesindeki verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu yönünden değerlendirme yapıldığında ise katılanın Facebook hesabındaki resmi kişisel veri kapsamında kabul edilebilir ise de; sanığın, resmi, katılanın internette Facebook hesabındaki herkese açık profil resminden elde etmesi ve katılana ait başkaca bir kişisel bilgiye yer vermeden kendi Facebook hesabına koyması nedeniyle hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yaymadan da söz edilemeyeceğinden, beraatı yerine yazılı düşüncelerle mahkûmiyetine karar verilmesi kanuna aykırıdır.''Yani konuyu anlayacağınız şekilde açıklamak gerekirse; profilinizde bulunan bir görseli ''herkese açık'' şekilde paylaştığınızda, herhangi bir kişi bu görseli kullanabiliyor. Tabii yapılan açıklamada görseli kullanan kişinin, fotoğrafın asıl sahibi hakkında kişisel bir bilgiye yer vermemesi, bu suçun ortadan kalkmasında büyük etken olmuş. Yani herhangi bir fotoğrafınızı ya da videonuzu herkese açık olarak paylaşırsanız, onu yarın bir gün başkasının profilinde görebilirsiniz. Üstelik o kişi sadece sizin görselinizi kullanıp kişisel bilgileriniz hakkında bir bilgi vermediği sürece de suçlu sayılmayacak.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0