Facebook’a Rakip Geliyor: Ello

0
0
0
0
0
Sosyal ağ denilince akla ilk gelen site kuşkusuz Facebook oluyor. (Twitter da var tamam da ilk Facebook yani) Facebook’a rakip olabileceği düşüncesiyle birçok site açıldı fakat başarılı olamadı. Yalnız “Ello” isimli sosyal paylaşım sitesi artan kullanıcı sayısıyla şimdiden dikkatleri çekmeyi başardı.
Sosyal ağ denilince akla ilk gelen site kuşkusuz Facebook oluyor. (Twitter da var tamam da ilk Facebook yani) Facebook’a rakip olabileceği düşüncesiyle birçok site açıldı fakat başarılı olamadı. Yalnız “Ello” isimli sosyal paylaşım sitesi artan kullanıcı sayısıyla şimdiden dikkatleri çekmeyi başardı.
 
Facebook’a oranla çok daha küçük bir kitleye hizmet veren Ello, reklam bulundurmadığını ve bundan sonra da reklam bulundurmayacağını vaad ediyor. Facebook’u eleştirdikleri manifestolarında “Her paylaşımınız takip edilip dataya çevriliyor. Reklamcılar da bu dataları satın alıp size daha fazla reklam gösteriyor. Yani siz alınıp satılan bir ürünsünüz” deniyor.
 
Şu anda yoğun talep nedeniyle siteye bir süredir yeni kullanıcı kabul edilmiyor. Ello’ya üye olmak için de 2 dolar ödemeniz gerekiyor. (bir sürü reklama maruz kalmak yerine bir kere 2 dolar ödemek makul gibi görünüyor)


 

 Reklam olmadan kazanç nasıl olacak?

Siteleri ayakta tutan ve sahiplerine kazanç sağlayan en önemli faktör pek hoşlanılmasa da reklamdır. Peki Ello gelirini nasıl sağlayacak? Her üyeden 2 dolar üyelik ücreti alınması var demiştik. Asıl önemlisi kullanıcılarına “özel işlevler” sunarak buradan gelir elde etmek. Bu özel işlevler nedir, orası da şimdilik muamma. Yukarıda görsel üzerinden yorum yapacak olursam, sanki Badoo tarzı olacak. Şu kadar ücret öderseniz şu kullanıcının profilini görebilirsiniz tarzında yani. Yoksa kişilerin suratlarına neden kocaman bir "gülücük" koyup sansür uygulanır ki? (tutar mı tutmaz mı zamanla göreceğiz, fakat çeşitlilik her zaman iyidir)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0