Facebook'a 25 Bin Kişi Birden Dava Açtı

0
0
0
0
0
Facebook'a 25 Bin Kişi Birden Dava Açtı
Facebook’a 25,000 kişi tarafından gizlilik ihlali nedeniyle grup davası açıldı. Dava, Avusturya’nın Viyana şehrinde bölge mahkemesi tarafından işleme alınacak.
Facebook’a, 25,000 kişi tarafından gizlilik ihlali nedeniyle grup davası açıldı.

Dava, Avusturya’nın Viyana şehrinde bölge mahkemesi tarafından işleme alınacak. Avusturyalı gizlilik mücadelesi veren kişi Max Schrems, davada Facebook’a karşı 25,000 kişiyi savunacak. Facebook’un suçu ise illegal olarak kullanıcıları takip ediyor olması.

Schrems, daha önce de Avrupa Adelet Bakanlığı adına Dublin’deki sosyal ağ üzerinde baskı uygulamış ve başka bir davaya bakmıştı.

Dava, bu sabah davanın ön tasarısı Avusturya’daki mahkemeye sunuldu ve mahkeme önümüzdeki günlerde bu tasarayı inceleyip, iddiaların doğru olup olmadığına veya araştırmaya değer bir şey olup olmadığına karar verecek. Dava, ilk başta Viyana Ticari Mahkemesi’ne sunuldu ama reddedildi. Bu yüzden dava bölgesel mahkemeye verildi.2014’te davaya katılmak isteyen ve şikayetini belirtmek isteyen kullanıcı sayısı oldukça fazlaydı ama 25,000 kişi ile sınırlandırıldı.

Facebook cephesinden dava ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Kaynak: TheNextWeb
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0