Facebook’a Alternatif Buton Önerileri

1
0
0
0
0
Geçtiğimiz günlerde “dislike (beğenmeme)” butonu ekleyeceği, sonrasında da o butonun aslında beğenmediğiniz anlamına gelmeyeceği açıklanınca ne idiğü belirsiz buton için alternatif çalışmalar başladı.
Mark Zuckerberg, bir soru-cevap etkinliğinde “dislike (beğenmeme)” butonu benzeri yeni bir fonksiyon üzerinde çalıştıklarını ve yakın zamanda test etmeye başlayacaklarını duyurmuş ve hemen ardından herkes Facebook’a Beğenmeme Butonu Geliyor diye konuyu manşete taşımıştı.

Sonrasında ise Zuck’un anlatmak istediği butonun aslında empati kurduğunuzu açıklayan bir fonksiyonu olacağı, keyif alarak beğendiğimiz durumların aksine karşımızdaki insanı anladığımızı ve hissettiklerini paylaştığımızı ifade eden bir buton olacağını öğrenmiştik.
İnsanların yıllardır istediği “beğenmeme” butonu hakkında bu kadar üst üste haber çıkınca da kafası karışan sektör, Facebok için alternatif olabilecek yeni butonlar önermiş ve her şeyi daha karmaşık hale getirmiş.

NOT: aşağıdaki butonların başlıkları hem İngilizce, hem de Türkçe olarak verilmiştir ve bu sayede Facebook’u çeviri derdinden de kurtarmak istenmiştir. (aklınıza gelen ilginç öneriler varsa yorumları yardırın)
 • I don’t care (umrumda da değil): Çok faydalı olabileceğini düşündüğümüz bu buton, elbette Türkiye’de kullanıldığında umursamama seline dönüşecek ve çok farklı anlamlar kazanacak ve kezban kültürünü sosyal medya da daha aktif kılacak.
 • Nom: İngilizce’de yemek yerken çıkartılan ses için kullanılan ve “ağız sulandırıcı, iştah kabartıcı” gibi anlamlar ifade eden bu buton, sosyal medyanın zirvesindeki trendlerden biri olan yemek fotoğrafı paylaşımlarına (food porn) yeni bir soluk getirecek.
 • I never asked for this (ben bunu istememiştim): video paylaşım platformlarına son eklenen özelliklerden biri olan “sonraki videoyu otomatik oynat” işlevine bir tepki olarak ortaya çıkan bu buton “Arif’in Mancherter’a attığı gol” ya da “Sevtap Parman” butonu olarak çevrilebilir. (Butonun bir işlevi de tıklandığında otomatik oynatılan videoyu durdurması olacak elbette)
 • I seen it: Kısaca “repost” da diyebileceğimiz bu buton, bir yerlerden gördüğü bir şakayı ya da görseli tekrar tekrar paylaşanları uyarmak için kullanılacak, böylece paylaşımların altına repost vs. yazılması da engellenmiş olacak. (bizdeki karşılığı “mağara” butonu olabilir; ama biraz daha yumuşatılması lazım)
 • Who Dis: Üniversite birinci sınıfta iken okulun kafesinde gördüğünüz birisi, birden bire haber kaynağınızda belirdiğinde tıklayabileceğiniz bu buton, “kimdin sen ya? senin ne işin var haber kaynağımda?” gibi sorulara yanıt bulmanızı sağlayacak
 • Beautifully Put: Çok fazla bir açıklama yapmama gerek kalmadan “Kapak” butonu olarak çevirebileceğimiz bu buton, daha fazla işlevsel olabilmesi açısından “düşünemedi” olarak da kullanılabilir.
 • They’re gonna make it (kesin evlenir bunlar) ve I give it a month (bir aya kalmaz ayrılırlar) butonları bir çeşit oylama sistemi gibi çalışan ve sosyal medyada ilişkilerinden başka çok az şey konuşan ikililer için kullanılan butonlar olacak.
 • Keep it to yourself (kendine sakla) butonu her şeyini sosyal medyada paylaşan insanları durdurabilecek bir güç olarak ortaya çıkıyor ve yerli yersiz haber kaynağınızı işgal eden arkadaşlarınızın paylaşımlarını azaltmayı amaç ediniyor. (bize ne a..) butonu da olabilir)
 • You’ve got my vote (Oyumu sana veriyorum) butonu ile de her paylaşımın altında yorumunu görebileceğiniz platformun muhtarlığına oynayan arkadaşları durduracak ve bir yandan da harcadıkları eforu karşılıksız bırakmayacaksınız.
 • Yes, I guess that’s a baby (sanırım bu bi’ bebek) butonu ile ardı arkası gelmeyen, bitmek bilmeyen ve sonsuza kadar uzayan haber kaynağınız ile sonsuza dek süren bir sele dönüşen bebek fotoğraflarının önüne geçebileceksiniz.
 • Seriously? It’s 2015 (Sen ciddi misin ya?) butonu ile akrabalarınızın cinsiyetçi ya da ırkçı paylaşımlarımlarını gizleyebileceksiniz.
 • Why? (Peki ama neden) butonu sayesinde genellikle anlamsız bulduğunuz insanların gündelik yaşamlarından kareler içeren fotoğrafları ya da o anki anlamsız düşüncelerini içeren paylaşımları durdurma gücünüz olacak.
 • Awwwww, Hiiii! Buna birazdan aşağıda değineceğim.
 • Pat on the back: Bu buton bir evsize yardım eden, müşkül durumda olan kişinin sıkıntısına yardım eden ve aslında iyi şeyler yapan; sonrasında ise bunu herkese duyurabilmek için tüm sosyal medya hesaplarında bağıra çağıra paylaşan arkadaşlar için kullanılacak ki; ülkemizde bu buton “teselli et gönder, hadi kardeşim, tamam en iyi sensin” biçimlerinde kullanılabilir.
Bu kadar buton elbette dünyanın geri kalan kısmının ihtiyaçlarına yeterli olacaktır; ancak sosyal medyayı çok daha farklı boyutlarda kullanan ülkemizde mesele daha da derine inmek zorunda.

İşte yerli sosyal medya butonu örneklerimiz:
 • Memleketi kurtar: bu buton sayesinde siyasi herhangi bir paylaşıma yorum yapmak zorunda kalmadan, kısa yoldan ülke sorunlarına karşı olan duyarlılığınızı göstermiş oluyorsunuz.
 • Duyar kas: “memleket kurtar” butonunun siyasi olmayan bir versiyonu diyebileceğimiz bu buton, memleket meselelerinden ziyade toplumsal olaylara olan bakış açımızı yansıtacak ve tüm sosyal ağ, ne kadar duyarlı olduğumuzu öğrenecek.
 • Sna ne be slak: Arkadaşlarını etiketleyip onlar hakkında yersiz yorumlar yapan kişilere karşı kullanılması planlanan bu butonun işlevinden sapacağını düşünüyoruz.
 • Yav he he: Kiminizin bu haber için yapacağı yorumun butonu.
 • Güldürdün: “like” butonunun yetmediği; ama gülmekten de yarılmadığımız durumları ifade eden bu buton “terazine tıkladım” ya da “+rep” olarak da çeşitlendirilebilir.
 • Bu sefer güldürmedi: Caps ya da mizah sayfalarının komik bulunmayan postlarına karşı çok işe yaraaycağını düşündüğümüz bu buton gerçek “dislike” butonu olabilir.
 • Nİ KADAR ŞİRİNSİN SİN İYLEEE: Kedili, köpekli, hamsterlı, kısaca hayvan severlerin abarttığı tüm postların altında yer alacak bu buton 8650 yorumdan fotoğrafı kurtaracak. (yukarıdaki Awwww Hiiiii butonunun yerelleştirilmiş halidir)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0