Facebook Artık Arkadaş Önerirken Konumu Dikkate Almayacak!

0
0
0
0
0
Facebook'un son birkaç aydır yoğun şikayet alan konuma dayalı arkadaş önerme sistemini geri çekmeye karar verdi.
Belki birçoğunuz farkında değildir, fakat Facebook son birkaç aydır farkında olmadan Tinder, Happn gibi çöpçatanlık uygulamalarına benzer bir şekilde çalışıyordu. Aynı ortamda birkaç kere rastgele de olsa bulunduğunuz kişileri direkt olarak "Tanıyor olabilir misin?" diye öneriye koyan Facebook'un bu özelliğini farkedenler stalker olabilmek için diğer sosyal medyadan çok Facebook'u kullanabiliyordu.

Daha basit anlatmak gerekirse Facebook, tıpkı çöpçatanlık uygulamaları gibi arkadaş önerirken belli bir çevrenizi dikkate alıp ortak arkadaşlardan da yola çıkarak öneri sunmaktaydı. Yani sizin muhitinizde oturan ve mahalleden arkadaşınızın tanıdığı biri size önerilebiliyordu. Hatta bunu abartan Facebook, kafede barda bir iki kere karşılaşan kişileri bile birbirilerine önermeye başlamış.Tabii bu durum fazla tepki çekince geri adım atan Facebook, sessiz sedasız arkadaş önerilerinde bulunduğunuz konum yerine ortak arkadaş, memleket, okul ve yaşadığın yer gibi bilgilerden yola çıkarak klasik öneri sistemine geri döndü. Böylece tepki çeken bu sorun da ortadan kaldırılmış oldu.

Hatta üzerine "Biz telefon bazlı değil, Facebook'un check-in ve kişisel bilgilerinizde yer alan konum bilgilerine göre öneri sunuyorduk" benzeri açıklama da yaptıktan sonra oluşan sorunları düzelttiklerini de belirtmişler. (Şimdi aranızda bir kadını/erkeği görüp "Bi adını öğreneydim keşke, belki arkadaş olma ihtimalimiz vardı" dediğiniz kişileri Facebook'tan önerilere bakmak akıllarına gelmediği için büyük bir şans kaybedenler de olacaktır)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0