Facebook Bizi Ailemizden Daha İyi Tanıyor

0
0
0
0
0
Facebook Bizi Ailemizden Daha İyi Tanıyor
Mark Zuckerberg imparatorluğundaki Facebook verilerimiz, ailelerimizin dahi bilmediği (söylemediğimiz) verileri içeriyor.
Facebook‘un kayıtlı kullanıcıların verilerini sakladığı ve bunları anlaşmalı firmalara ilettiği durumunun herkes farkında. Firmalara satılan verilerimiz ile dönen Facebook gelir çarkının asıl dikkat çeken ve korkutan kısmı ise Facebook'taki bilgilerimizin birçoğunu ailemizin dahi bilmiyor oluşu.

Bir aktif ve gerçek Facebook kullanıcısının açık profiline bakılarak fotoğrafları ve beğenileri göz önüne alırsak kişinin birçok özelliğini kavrayabiliyoruz. Örneğin beğendiği sayfalarla dinlediği müzik tarzı, izlediği programlar, tuttuğu takım, hatta siyasi görüşünü bile anlayabiliriz.

Geçenlerde PNAS‘te yayınlanan bir araştırmaya göre bilgisayar aracılığıyla yapılan kişilik analizleri insanların yaptığı analizlere göre daha tutarlı oluyormuş. 86.200 kişiyle yapılan araştırmada Facebook beğenileri üzerine oluşturulan analizler, insanların analizlerine göre daha gerçeğe yakın sonuçlar çıkarmış. Algoritmanın incelediği beğeni sayısı artıkça, ortaya çıkan sonuç da daha kesin oluyor. Sadece 10 beğeniyi inceleyerek kullanıcıyı iş arkadaşından daha iyi analiz eden sistem, 70 beğeniyle kullanıcıyı yakın arkadaşlarından daha iyi tanımlayabiliyor. 150 beğeniyle ailesinden daha iyi tanıdığı kullanıcıyı eşinden daha iyi tarif etmesi için ise 300 beğeni yeterli oluyor.

Facebook’un bizzat kullandığı algoritma sisteminin ise çok daha güçlü olduğu düşünecek olursak, Mark Zuckerberg‘in inatla "Herkes aktif olarak bir Facebook hesabına sahip olmalı" söylemi daha da anlaşılır olmuyor mu?.

İlk üyelik anında herkese açık paylaşım ayarlanmış olması, sevgili Facebook'un kişisel gizlilik konusuna da ne kadar önem verdiğini bizlere gösteriyor. (Teşekkürler Mark abey)

Sonuç olarak özellikle genç yaşta "Aman annem/babam duymasın" dediğimiz bilgiler aslında Facebook üzerinde saklanıyor ve pazarlanıyor. Benim de aktif kullandığım bu oluşum ile Facebook'a özel hayatımız ile baya gelir de sağlıyoruz. Bilin istedik.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0