Facebook Cinsel Kimlik Seçeneklerini Genişletti

1
1
0
0
0
Facebook Cinsel Kimlik Seçeneklerini Genişletti
Şimdiye kadat yalnızca kadın ya da erkek olarak belirleyebildiğimiz Facebook'un profil bilgilerinin cinsel kimlik bölümünde artık transeksüel ya da biseksüel gibi 50 farklı cimsel kimlik ve cinsel tercih opsiyonu bulunuyor.
Facebook kullanıcı profillerinde şimdiye dek yalnızca kadın ya da erkek seçenekleri mevcuttu; ancak Facebook bugün yaptığı duyuru ile cinsiyet seçeneklerinin sınırlarını genişlettiğini açıkladı. Kullanıcılar artık 10 farklı cinsiyet ve 50 farklı cinsel tercih seçebilecekler.

Biseksüel, transseksüel gibi 50’ye yakın cinsel tercih bulunan seçenekler ayrıca kişinin profil sayfası dışında o kişi hakkındaki yorumlar ve gönderilerde de kullanılabilecek. Yani eğer kişi isterse “him” ve “her” kendisi ile ilgili iletilerde “them” kullanılabilecek.

Facebook bu ayrım ve sınıflandırma için LGBT dernekleri ile birlikte çalışmış ve konu ile ilgili açıklama olarak da Facebook’un herkesin fikirlerini özgürce ifade edebildiği bir platform olmasının yanı sıra cinsel tercihlerini de özgürce belirtebileceği bir ortam olduğunu söylüyor ve her kesimden insanı kucakladığının sinyalini veriyor.

Ancak Facebook’un bu konudaki hassasiyetini, daha az toleransa sahip kullanıcıların nasıl karşılayacağı ya da ne tepki vereceği bilinmezliğini koruyor.
 
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0