Facebook, Kullanıcıları Depresyona Sürüklüyor

0
0
0
0
0
Facebook, Kullanıcıları Depresyona Sürüklüyor
​ABD’deki Missouri-Columbia Üniversitesi araştırmacıları, Facebook’un farklı amaçlarla kullanımını ve bunun insanlar üzerindeki psikolojik etkilerini araştırdı.
ABD’deki Missouri-Columbia Üniversitesi araştırmacıları, Facebook’un farklı amaçlarla kullanımını ve bunun insanlar üzerindeki psikolojik etkilerini araştırdı.

Singapur’da 700 öğrencinin katıldığı araştırmaya göre kullanıcılar, arkadaşlarının paylaşımlarına bakıp kendi hayatlarını onlarınkiyle kıyaslama eğiliminde olabiliyor. Bu kıyaslama sonucu arkadaşlarının hayatlarına özenen kullanıcılar, depresyona girebiliyorlar.

Araştırma ekibinden olan Margaret Duffy, “Facebook, aile ve arkadaşlarla iletişim halinde kalmak için kullanıldığında faydalı ve eğlenceli olabilir. Ancak bu sosyal paylaşım sitesi, listenizdeki arkadaşlarınızın zenginlik ya da iyi bir ilişki içinde olduğunu görüp, bu duruma imrenmenize ve sonunda depresyona sürükleyecek duygular beslemenize neden olabilir" dedi.Araştırmanın yapıldığı süreç içerisinde Facebook’u sadece arkadaşlarıyla iletişim kurmak için kullanan kişilerde olumsuz bir sonuç belirlenmedi. Faka arkadaşlarının paylaşımlarına bakarak onların yaptıkları tatillerine ya da ilişkilerine özenen kullanıcılar, bu durumdan olumsuz olarak etkilendiklerini belirttiler.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0