Facebook: "Dünyanın Merkezi İstanbul"

0
0
0
0
0
Facebook: "Dünyanın Merkezi İstanbul"
Dünyanın en büyük sosyal ağ sitelerinden olan Facebook, kullanıcılarının göç haritasını çıkardı. Listenin en tepesinde ise İstanbul var.
Facebook Science, geliştirmekte olduğu algoritmayı bitirerek kullanıcılarının Facebook üzerinde belirttiği şehir bilgilerine göre yaptıkları göçler listelendi. Yapılan bu göçlerin sebeplerinin ekonomik sıkıntılar, doğal afetler ya da kişisel inisiyatiflerin olduğu kaydedildi.

Çıkarılan bu göç haritasında en dikkat çekici kısım ise Türkiye hakkında. İstanbul'un en fazla göç alan şehirler sıralamasında yer aldığı görülen haritada, göçlerin genellikle yurt içinden yapıldığı gözlendi. Türkiye'ye en çok göç eden ülkeler sıralamasında Bulgaristan, Bosna-Hersek ve Makedonya ilk üç sırayı alıyor.

Haritanın güneyine doğru indiğimizde ise durumlar biraz daha farklılaşıyor. Bangkok, Bangladeş ve Mumbai gibi şehirlerin, yoğun bir şekilde göç aldığı gözleniyor. Batı Afrika'da ise en falza göç alan ülke Nijerya. Amerika'ya karşı uyguladıkları ambargolarla dünya çapında dikkat çeken ülke Küba'da ise halkın büyük bir bölümünün Miami'ye gitmeyi tercih ettiği belirtildi. Meksikalılar ise yine Amerika'nın Dallas, Houston, Los Angeles ve Chicago eyaletlerine gitmek istiyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0