​Facebook Graph Search Özelliği iOS'a Geliyor

0
0
0
0
0
Facebook'un iki sene önce tanıttığı Graph Search özelliği sonunda telefonlara geliyor.
Yaklaşık 1,35 milyar kullanıcıya hizmet veren Facebook, bilgisayarlarda kullanılan Graph Search özelliğini telefonlara da getirme kararı aldı. Sadece İngilizce aramaları destekleyen özelliğin yaklaşık 1 hafta içinde iOS destekli cihazlara geleceği duyuruldu. Son zamanlarda aktif kullanıcı sayısında ciddi bir düşüş yaşayan Facebook, bu hamleyle eski günlerine geri dönmek istiyor. Özelliğin yakın zamanda Android ve diğer platformlara da gelmesi bekleniyor.

 Facebook Graph Search Özelliği Nedir?

Facebook Graph Search özelliği bir çeşit sosyal ağ arama moturudur. Graph Search tüm Facebook kullanıcılarına özel arama sonuçları elde etmelerini sağlar. Bu özellik eski Google çalışanları Lars Rasmussen ve Tom Stocky tarafından geliştirilmiştir. Beta sürümü yayınlanan Graph Search, 2013 Ağustos’ta tüm ABD üzerinde kullanılabilir hale getirilmiştir. 

Google’ın çalışma mantığıyla benzer bir şekilde çalışan özellik, kullanıcıların Facebook arama yapabilmesine imkan veriyor. Anahtar kelimelere dayalı sonuçları ortaya çıkartan Graph Search, nesneleri eşleştirmek için tasarlanmıştır. Bu özellik arama yaparken insanlar, sayfalar, yerler, mesajlar ve yorumlar bölümünde etkili oluyor. 

Örneğin arama bölümüne “Kaan’ın doğum günü” şeklinde bir arama yaparsanız, arkadaşınız olan Kaan’ın gönderileri ekrana geliyor. Bu özelliği yukarıda saydığımız alanlar içinde kullanabilirsiniz. Eğer geçmişte paylaştığınız bir gönderiyi veya fotoğrafı unuttuysanız, arama kısmından anahtar kelimelerle kolayca sonuca ulaşabilirsiniz. 


Son yıllarda akıllı telefon kullanımının bilgisayar kullanımını geçmesiyle, yapılan projeler mobil ağırlıklı olmaya başladı. Bu durumu ele alan Facebook ekibi bilgisayarlar için kullanılan bu özelliği telefonlara da getirme kararı aldı. Bu hafta içinde çıkması beklenen güncellemenin sadece İngilizce aramalar için yayınlanacağını tekrardan hatırlatalım. Türkçe dil desteğinin önümüzdeki günlerde gelip gelmeyeceği konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0