Facebook Grupları Kaçak Sİlah Pazarına Dönüşmüş Durumda

0
0
0
0
0
Kullanıcıları için her zaman daha iyisini sunmaya çalışan Facebook'un bu yönde attığı adımlar ciddi şekilde suistimal edilmekte. Facebook büyük bir silah pazarına dönüşmüş durumda.
Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook'ta her şey toz pembe gitmiyor. Kullanım oranı her geçen gün ciddi şekilde artan Facebook, silah satışı konusunda da silah tüccarlarının bir numaralı hedefi haline geliyor.

Bu kişilerin silah satışlarında yararlandığı şey ise Facebook Grupları. Çeşitli göstermelik gruplar kurarak bu gruplarda kaçak silah satışı yapanlara karşı Facebook, yoğun bir çalışma yürütmekte.Ancak Suriye, Irak, Yemen ve Libya gibi ülkelerde bu gruplar üzerinden silah satışları hala ciddi bir şekilde devam etmekte. Üstelik Facebook, her ne kadar bu durumun önüne geçmeye çalışsa da istemeden altyapıyı bir güzel sağlıyor. Şöyle ki; teröristler  Facebook'ta açtıkları gruplar üzerinden silah satıcıları ya da alıcıları ile temasa geçiyor, ardından da Messenger'ın yeni gelen para transfer özelliği sayesinde alım-satım işlemini gerçekleştiriyor.

Üstelik bu gruplarda sadece silah ticareti yapılmıyor. Askeri alanda kullanılan ve kara borsada satılan pek çok cihaz, kendine bu gruplarda da yer bulmakta (kızıl ötesi kameralar, üniformalar vs).

Şu an için Facebook elinden geldiğince bu grupları engellemeye çalışıyor fakat bir grup kapansa bile yerine iki tane açılarak devam etmekte...

Kaynak: NYT
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0