Facebook “Harika Bir Yıldı” Uygulaması İçin Özür Diledi

0
0
0
0
0
​Facebook, Year In Review uygulamasıyla 2014 yılının en önemli anlarını fotoğraf ve videolarla bir araya getirerek kullanıcılarına bu anları tekrar yaşatmak istedi. Ama işler hiçte düşündükleri gibi gitmedi. 
Facebook, Year In Review uygulamasıyla 2014 yılının en önemli anlarını fotoğraf ve videolarla bir araya getirerek kullanıcılarına bu anları tekrar yaşatmak istedi. Ama işler hiçte düşündükleri gibi gitmedi. Yazılım için hazırlanan algoritmanın fotoğrafları rastgele seçmesi, kullanıcıların hatırlamak istemedikleri olayların tekrar karşılarına çıkmasına neden oldu. 

Örneğin web tasarımcısı ve yazar olan Eric Meyer, hayatını kaybeden kızının fotoğraf albümünde karşısına çıkmasından sonra Facebook’u “düşüncesizce algoritma hazırlamakla” suçladı. Blog sayfasında yaptığı açıklamada “Bu tabi ki bilinçli yapılan bir şey değildi. Facebook’un amacının partilerde ya da tekne gezilerinde çekilmiş özçekimleri bir araya getirmekti. Fakat sevdiklerini kaybeden, hastanede uzun zamanlar geçiren insanları unuttuklarını görmek beni çok üzdü” dedi.

Year In Review uygulaması, daha çıktığı ilk günden itibaren Twitter’da eleştirilmeye başlanmıştı. Twitter kullanıcılarından bir tanesi ‘ölen iki köpeğini gösteren Facebook’un berbat bir iş çıkardığını’ belirtirken, bir tanesi olaya daha mizahi yaklaşarak ‘annemin arkaşından yılda bir kez gelen mektup kadar anlamsız’ eleştirisinde bulundu. (Bu eleştiri de bana anlamsız geldi. Mektuplaşmak tarihi ve güzel bir değer değil midir?)Ürün yöneticisi olan Jonathan Gheller kullanıcılarından özür dileyerek, “Uygulama bazıları için iyi oldu, bazıları için de pek iyi olmadı” ifadesini kullandı ve “bir dahaki sefere daha iyisini yapacağız” dedi.

Facebook, bir yıla ait kronolojik olarak fotoğraf albümünü hazırlamadan önce düzenleme seçenekleri sunuyor fakat birçok kullanıcı bu ayarlardan habersiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0