410 Kişiden Facebook Üzerinden Dolandırma İddiası

3
1
0
0
0
410 Kişiden Facebook Üzerinden Dolandırma İddiası
​Bu yıl içerisinde sadece İstanbul’da 410 kişi, Facebook üzerinden arkadaşlarından gelen “hediye kazandınız” mesajıyla dolandırıldıkları şikayetiyle suç duyurusunda bulundu.

Bu yıl içerisinde sadece İstanbul’da 410 kişi, Facebook üzerinden arkadaşlarından gelen “hediye kazandınız” mesajıyla dolandırıldıkları şikayetiyle suç duyurusunda bulundu.
 
Hackerlar, Facebook kullanıcılarının hesaplarını korsan yazılımlar, şifre tahminleri ve şifre çözüm sistemlerini kullanarak ele geçiriyorlar. Daha sonra, arkadaşınızın hesabından sizinle temasa geçiyor.
 
Konuşma sırasında “Hediye çeki kazandın” diyerek faturalı hat sahiplerine bir teknoloji firmasından hediye çeki dağıttığını belirten mesaj geçiyor. Mesaj onaylandığında, çekilişe katılacağını zanneden kişinin cep telefonuna gelen kod bilgisini, arkadaşından geldiğini zannettiği hackera Facebook’tan gönderiyor. Dolandırıcı, bu kod bilgisini kullanarak internetten istediği gibi alışveriş yapıyor.


 
Kullanıcılarının dolandırıldıklarını anlaması ise, ay sonunda gelen faturada belli oluyor. (çok nadir konuştuğunuz bir arkadaşınızdan böyle bir mesaj geldiğinde belki “uyanabilirsiniz”, fakat en yakın arkadaşınızdan böyle bir talep geldiğinde anlamayabilirsiniz. O yüzden bu tarz mesajlar “kimden” geliyor olursa olsun, dikkat etmekte fayda var)

3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0