Facebook İle Duygular da Aktarılıyor

0
0
0
0
0
Facebook İle Duygular da Aktarılıyor
Dünyanın hemen hemen her bölgesinde oldukça popüler olan Facebook üzerinde yapılan bir araştırma sonucu, ilginç bulgular ortaya çıktı. 
Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya Yale Üniversitesi ile Facebook'un ortaklaşa yürüttüğü araştırma sonucu, sosyal mecralardan yapılan paylaşımlar ile ruh hallerinin bulaşıcı olduğu anlaşıldı.

Facebook'a üye kullanıcılar arasında, yağmurlu havaların insanlar üzerinde nasıl bir etki yaptığını araştıran yetkililer, diğer kişilerin de bir başkasının ruh halinden etkilendiğini ortaya koydu. 

Araştırma raporunda, dünyanın bir bölgesinde insanların içinde bulunduğu ruh hali, diğer bir ülkedeki kişileri de etkileyebildiği belirtildi. Sosyal medyanın duygu birliğini artıran bir etki yaratabildiğinin altını çizen uzmanlar, özellikle yağmurlu havalarda etkilenmenin daha fazla olduğunu söyledi. 

2009 ile 2012 yılları arasında yapılan çalışmaları inceleyen uzmanlar, milyonlarca mesajı inceleyip, bunları kategorize etti. Yağmur yağdığında güncelleştirmeleri takip eden araştırmacılar, negatif mesajların 1,16 arttığını ve pozitif mesajların 1.19 oranında azaldığını ortaya koydu.

Havanın güzel olduğu yerlerde, olumsuz mesajları okuyan kişilerinde bu durumdan etkilenerek, o bölgede olumsuz mesajların 1,29 oranında artmasına sebep oluyor. 

Ancak esas önemli nokta, olumlu mesajların yaptığı etki. Eğer bir Facebook kullanıcısı neşeli bir mesaj atarsa, arkadaşlarının da olumlu mesaj atma oranını 1.75'e çekiyor.

Sonuçlar, sosyal medya üzerinde atılan mesajların duygu yoğunluğu, insanların mutlu veya mutsuz kümelere dahil olmasını belirliyor. Ekonomik olaylardan siyasete kadar bir çok olayın insanlar üzerinde yaptığı etki, iyi veya kötü etraflarındaki kişilere de aktarılmakta. 

Bu da sosyal medya üzerinden duyguların da aktarılabildiğini bizlere kanıtlamış oldu. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0