Facebook, Irkçılık Davası ile Karşı Karşıya

0
0
0
0
0
Son günlerde Facebook’un başı davalardan kurtulmuyor. Geçtiğimiz hafta yaptığımız bu haberde sosyal ağ devinin, online alışveriş yapan çocuklar yüzünden davalık olduğunu ve dava sürecinin başladığını belirtmiştik. Şimdi ise Facebook bambaşka bir iddia ile yine mahkemelik oldu.

Son günlerde Facebook’un başı davalardan kurtulmuyor. Geçtiğimiz hafta yaptığımız bu haberde sosyal ağ devinin, online alışveriş yapan çocuklar yüzünden davalık olduğunu ve dava sürecinin başladığını belirtmiştik. Şimdi ise Facebook bambaşka bir iddia ile yine mahkemelik oldu. 

İddialara göre Chia Hong isimli şirketin eski bir çalışanı, Facebook’u cinsiyet ve ırk ayrımı yapmakla suçladı. San Mateo County üst mahkemesine açılan davada mağduriyetini belirten Hong, şirketin baskıcı tutumundan dolayı duygulanım bozukluğu yaşadığını ve bu durumun telafisi olması gerektiğini savundu. Toplam 11 farklı suçlamayla mahkemeye başvuran Hong’un haricinde 50 ismi açıklanmayan çalışanın da buna benzer suçlamarla Facebook’a dava açtığı söyleniyor. 

Sert suçlamaların bunlarla sınırlı kalmadığını belirten Hong, oldukça ilginç bir olayı daha dip not olarak ekledi. İddiaya göre Facebook, sanki dünyada başka adam kalmamış gibi Hong'u şirket yemeğinde içki servisi yapmaya çağırdı. Hong’dan gelen olumsuz yanıt üzerine ise şirket okul masraflarını karşıladığı oğlunu kara listeye aldı. Bu durum karşısında Facebook yetkilileri  "Çok büyük bir iş gücü istihdam eden bir şirket olarak cinsiyet ve eşitlik ile ilgili çeşitli konularda ilerlememiz son derece zor iş ama bu konuda ilerleme kaydettiğimize inanıyorum. Bu tür durumlar maddi anlaşmazlıklardan kaynaklanıyor ve bizim çalışanlarımıza adil davrandığımızı düşünüyorum." diyerek olayın abartıldığını savundu.   Bu iddiaları haklı çıkarır mı bilinmez ama genel verilere bakıldığında Twitter, Facebook, Google gibi teknoloji devlerinin bünyesinde yüzde 70 oranında beyaz ırk (erkek) çalışan bulunuyor.       

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0