Facebook Kime Aşık Olacağınızı Önceden Biliyor

0
0
0
0
0
Facebook Kime Aşık Olacağınızı Önceden Biliyor
Facebook’ta yaptığınız paylaşımlar ve değişen aktiviteleriniz sizin ne zaman ve kime aşk olduğunuzu gösteriyor. Üstelik bu bilgi Facebook mühendisleri tarafından istatistik olarak saklanıyor ve kullanılıyor.
 
Facebook’ta yaptığınız paylaşımlar ve değişen aktiviteleriniz sizin ne zaman ve kime aşk olduğunuzu gösteriyor. Üstelik bu bilgi Facebook mühendisleri tarafından istatistik olarak saklanıyor ve kullanılıyor.

2010 ve 2013 yılları arasındaki istatistikleri toplayan Facebook ekipleri, sizin paylaşım alışkanlıklarınıza ve aktivitelerinize göre kime ne zaman aşık olduğunuzu, ilişkiye ne zaman başlayacağınızı fark edebiliyor.

Toplanan istatistiklere göre aralarında bir ilişki başlayacak ve ilişki durumlarını “ilişkide” olarak değiştirecek olan kişilerin arasında yaklaşık 100 gün öncesinden bir paylaşım çılgınlığı başlıyor ve birbirlerinin duvarında başkalarının da göreceği şekilde paylaşımlar yapmaya başlıyorlar. (Önceden de bunu zaten hoşlandığınız kişiye yapıyor olabilirsiniz; ama istatistikler ilişkiye başlamadan hemen önce bu paylaşımların sıklığının arttığını söylüyor)

Öyle ki ilişkiye başlamadan 12 gün kadar önce çiftlerin birbirlerinin duvarında yaptığı paylaşımların sayısı günde 1.67’ye çıkıyor. Bu paylaşım sayısı da Facebook’un bu iki kişi arasında başlamak üzere olan bir ilişkiye dair sinyal almasını sağlıyor.
 

 Peki ne yapıyor Facebook sizin ilişki durumunuzu?


Çok basit! Elbette ki bu ilişki tahmini olayı, Facebook’un hedef kitleye yönelik reklam çalışmalarından filizlenmiş durumda. Yeni bir eve taşınacak olanlardan; ki bunun yeni evlenecek bir çift olması muhtemel; ya da gelinlik, damatlık gibi düğün alışverişine girecek olanlardan haberdar olmak isteyen reklam verenler böyle bir metoda başvurmak istemiş ve Facebook da onları kırmamış.

Bu sayede ilişki durumunu güncellemek üzere olan kişilere gösterilecek reklamlar da kendilerine bir hedef kitle bulmuş.
 

 Fazlası da var!


Aynı verilerin devamında bir başka istatistik de ilişki başladıktan sonrasına dair.

Facebook verilerine göre ilişki resmen ilan edildikten sonra çiftler arasındaki paylaşım sayılarında ciddi azalma görülüyor ve bu da aslında Facebook’un işine gelmiyor. Ne var ki; bu çiftlerin çevresindeki kişiler, çeşitli tebrik mesajları göndererek ya da “canlarım ne tatlısınız, oyyyyyy şekerler yesinler sizi, cansınız (ve sizlerin de bildiği ve çokça karşılaştığı daha niceleri [ıyyyyyyyy!])” gibi yorumlarda bulunarak bu sayfalardaki paylaşımları canlı tutuyor. Tabi ki kıskançlıktan kuduranların ya da kavga etseler de rahat etsek gibi düşünenlerin içten pazarlıklı paylaşımları da cabası…
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0