Facebook, Kullanıcı Bilgilerini Uygulamalarla Paylaşan API'yi Kapatıyor

1
1
0
0
0
Facebook, kullanıcılarının memnuniyetini arttırmak adına bir sene önceden gelişini duyurduğu olayı bugün yürürlülüğe soktu.
Facebook'un 'önerme sistemi' hepimiz için her zaman gizemli olmuştur. Site, kullanıcıya bir oyunu veya uygulamayı, o kullanıcının arkadaşlarının uygulamayı kullanmasına göre öneriyor ve sistem çoğunluk üzerinden çalışıyordu.

Böylece sizin değil, arkadaşlarınızın kullandıkları size öneriliyordu. Bu durumun rahatsızlığını farkeden Facebook artık bu sistemi kaldırıyor. Bu haberi yetkililer Facebook'un etkinliği olan F8 2014'te duyurmuştu ve bunun 1 yıl içinde gerçekleştirileceğini söylemişlerdi. Bugün Facebook, San Francisco'da gazetecileri, bu değişimi ve arkasındaki sebepleri tartışmak için topladı.

Bazı kullanıcılara göre atılan bu adım pozitif yönde ve kişisel veriyi haklı sahibinin kontrolüne veriyor (Sadece biriyle arkadaşsınız diye bu, o kişinin beğendiği ve güvendiği uygulamalara sizinde aynı fikirde yaklaşacağınızı göstermez).

       

Bu değişimle birlikte bazı uygulama geliştiricilerinin uygulamalarını kökten değiştirmesi ya da uygulamalarını kaldırmaları gerekecek. Öte yandan API'nin değişimiyle birlikte Facebook, bütün uygulamaların yeni çıkartacakları, verilerin daha güvenli olduğu ve kontrolü her zamankinden daha çok kullanıcıya veren giriş sistemini kullanmasını zorunlu hale getirecek. Yapılacak bütün bu değişimlerle birlikte Facebook, kullanıcılarının güvenini daha da çok kazanmak istiyor.

       
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0