Facebook Kullanmayanlar Daha Mutlu

0
0
0
0
0
Facebook'ta geçirdiğimiz vaktin haddi hesabı yok. Peki buna değer mi?
Hoşumuza gitsin ya da gitmesin, ortada hepimizin dahil olduğu acı bir gerçek var; sosyal medya. Hepimiz günümüzün önemli bir bölümünü farklı sosyal medya platformları üzerinde geçiriyoruz ve bunda hoşumuza gitse de gitmese de mobil cihazların etkisi büyük.

Peki bu sosyal medya takıntımız bizim normal yaşantımızı, davranışlarımızı etkiliyor mu? Etkiliyorsa ne şekilde? Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bulunan Happiness Research Enstitüsü'nde bilim adamları, 1095 gönüllünün katıldığı bir deney ile bu soruların cevabını aramış.Bir hafta süren deneyde bu 1095 kişilik grubu ikiye bölen araştırmacılar, bir gruba 1 hafta boyunca Facebook kullandırmazken, diğer gruptaki kişiler normal Facebook kullanımlarına olduğu gibi devam etmişler.

1 haftanın sonunda ruhsal durumları analiz edilen bu 1095 kişiden Facebook kullanmayanlar, çok daha sakin ve durumlarından hoşnut, memnun olarak gözlemlenmişler. Hatta deney öncesi ''yaşam standartınızı 1'den 10'a kadar değerlendirseniz kaç puan verirsiniz?'' sorusunu cevaplayan bu grubun ortalama puanı 7.56'yken, deney sonrası bu ortalama 8.12'ye çıkmış.

Happiness Research Enstitüsü CEO'su Meik Wiking'in konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde;

''Facebook, insan yaşantısının gerçekliğini algılayışımızı bir nevi bozuyor. Çünkü girip bir hesap açıyoruz ve tek yaptığımız şey, aslında kendimizi diğer insanlarla kıyaslamak. Özellikle son dönemlere dikkat ederseniz, insanların çoğu Facebook'ta sadece olumlu şeyler paylaşıyor ve öyle görünmeye çalışıyorlar. Bu da ciddi derecede büyük bir yanlış, sahte algı sistemi doğuruyor''Wiking ayrıca Facebook kullanmayan insanların sosyalleşme konusunda çok daha girişken ve aktif hale geldiğini de sözlerine ekledi. Yani anlayacağız Facebook'un bize sunduğu şey, tam anlamıyla sanal. Mutluluğuyla ya da üzüntüsüyle sanal. İnternet çağımızın olmazsa olmazı. Elbette kullanmamız gayet normal. Ancak size tavsiyemiz; dozunu fazla kaçırmayın.

Kaynak: TheLocal
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0