Facebook Mahkemelik Oldu

0
0
0
0
0
Facebook Mahkemelik Oldu
Kullanıcı bilgilerinin gizliliğini konusunda sürekli yeni tartışmaların odağı konumundaki Facebook, kar amacıyla reklam verenlerle kullanıcı bilgilerini paylaştığı ve özel mesajları takip ettiği gerekçesiyle mahkemelik oldu.
Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinden Matthew Camplbell ve Michael Hurley'in açtığı davada Facebook'un başka internet sitelerinin URL'lerini içeren paylaşım ve mesajları takip ederek incelediği savunuldu.

Aynı zamanda bu mesajları inceledikten sonra kullanıcı profillerini de inceleyen Facebook'un kullanıcı bilgilerinin gizliliğini tehlikeye attığı savunuluyor. Ayrıca Facebook'un "beğen" butonunun da çeşitli eklentiler ve web sayfaları üzerinden bilgi topladığı ve bunun da kişisel bilgilerin gizliliği kanununa aykırı olduğu söylendi.

Bilgi toplama alanındaki çalışmaları bununla da sınırlı kalmayan Facebook'un kullanıcıların yayınlamadığı yorum ve paylaşımları da kontrol ettiği ve bu incelemelerle kullanıcı profillerine ulaşarak bunları çeşitli reklam verenlerle paylaştığı gerekçesiyle Elektronik Haberleşme Gizlilik Sözleşmesi'ne ve Kaliforniya Gizlilik ve Haksız rekabet Yasası'na aykırı davrandığı öne sürüldü.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0