Facebook Uygulamasının Mesaj Servisi Neden Durduruldu?

0
0
0
0
0
Facebook'un bugün aldığı karar ile mesajlaşmak için kullanıcıları 'Messenger' uygulamasını indirmeye mecbur bırakacağını buradaki haberimizde sizlere aktarmıştık; ancak bu karar Facebook'un neden böyle bir değişikliğe gittiğine yönelik soruların sorulmasına neden olmaya başladı.  
Facebook'un bugün aldığı karar ile mesajlaşmak için kullanıcıları 'Messenger' uygulamasını indirmeye mecbur bırakacağını buradaki haberimizde sizlere aktarmıştık ancak bu karar Facebook'un neden böyle bir değişikliğe gittiğine yönelik soruların sorulmasına neden olmaya başladı.  
 
Özellikle Facebook'un geçtiğimiz aylarda 19 milyar Dolar'a WhatsApp'ı satın alması, acaba 'Facebook uygulamaları birleştirecek mi' sorularını gündeme getirmişti. Gelen tepkiler üzerine konu hakkında açıklama yapan Facebook yetkilileri, satın alınan WhatsApp ile her hangi bir şekilde birleşme düşünmediklerinin altını çizdi.  
 
Mesajlaşma özelliğini sadece Messenger üzerinden sunacak olan Facebook'un bu karar ile birlikte, kullanıcıları WhatsApp'a çekmek istediği konuşuluyor.  
 
Neden WhatsApp?
 
WhatsApp genel olarak bakıldığında içerisinde çığır açan bir özellikler barındırmamakta. Resim, video veya grup konuşması sağlayan uygulama; Line, WeChat, Kik ve Tango gibi rakipleri ile karşılaştırıldığında ise oldukça geride durmakta.  
 
Ama WhatsApp'ın rakiplerinden en büyük farkı SMS'e benzeyen sade ve basit yapısı ile teknolojiye az ilgisi olan kişiler tarafından dahi rahatlıkla kullanılabilir olması.  
 

 
Oyun davetiyelerinin, reklamların ve paralı içeriklerin olmamasından dolayı sevilen WhatsApp'a sesli arama özelliğinin gelecek olmasının da şu an dünya çapında 450 milyon aktif kullanıcısı bulunan uygulamayı daha fazla kişiyle buluşturacağı tahmin ediliyor.  
 
Başka bir tahmine göre Mark Zuckerberg'in küresel internet etkileşimini WhatsApp'la artırmak istediği söylenmekte. Diğer bir yandan küresel internet etkileşiminde büyük bir rol oynayan Facebook'un yükünü, WhatsApp'a doğru kaydırarak farklı kanallar üzerinden, daha fazla kişiye ulaşılması planlanıyor olabilir.  

Ayrıca WhatsApp'ın giriş seviyesi akıllı telefonlarda bile çalışması, uygulamanın daha fazla kişiye ulaşmasında önemli bir etken olarak görülmekte.  
 

 
WhatsApp'ın temelini kapsayan Facebook Messenger, yapısı itibariyle rakipleri ile yarışabilecek bir durumda değil. Facebook'un masaüstü ve mobil platformlarında elinde tuttuğu oyuncu kitlesi ve aylık 1 milyon aktif kullanıcısı ile Messenger, kullanıcıları bu sayede elinde tutabilir.  
 
Line(Japonya): Gelirinin yüzde 60'ını 338 milyon Dolar ile oyunlardan elde etmekte.  
WeChat(Çin): 3 ayda 570 milyon oyun indirmesine ulaştı.
Kakao Talk(Kore): Geçen yıl 58 milyon Dolar'lık elde ettiği karı, dörde katlayarak 204 milyon Dolar'a çıkardı.  
 
Asya dışında popüler olan Tango ve Kik'in dışında Amerika'da sosyal mesajlaşma uygulamalarının oyuncuları çekip, çekmediği belirsizliğini korumakta. Facebook doğru zamanda, doğru hamleyi yaparak sahip olduğu oyunlarla birlikte, Messenger uygulamasını çok daha iyi bir yere gelmesini sağlayabilir.  
 
Sonuç olarak WhatsApp basitliği ile Avrupa ve Batı'da her ne kadar çok kullanılsa da Facebook, Messenger uygulamasını ayırarak ve oyun desteği sunarak farklı bir ürün olarak pazarlamaya çalışacak. Böylece Asya ve Uzak Doğu pazarında kendine yer edinebilmesi mümkün olacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0