• Anasayfa
  • Sosyal Medya
  • Facebook Neden Paris'ten Önceki Saldırılarda "Güvendeyim" Özelliğini Aktif Etmediğini Açıkladı!

Facebook Neden Paris'ten Önceki Saldırılarda "Güvendeyim" Özelliğini Aktif Etmediğini Açıkladı!

0
0
0
0
0
Facebook'un daha geliştirilme aşamasında olan Safety Check, yani Güvendeyim uygulaması Paris terör olaylarından önce neden aktif olmadığına dair açıklama geldi.
Geçtiğimiz günlerde tüm dünyayı şoke eden ve herkesin mağdurlara destek verdiği Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan terör olayları sonrası özellikle Facebook'un "Safety Check" isimli "Güvendeyim" uygulamasını devreye sokması dikkat çekmişti.

Milyonlarca kişi tarafından desteklenen bu duruma ülkemizde de olduğu gibi terör sorunları yaşayan ülkeler tarafından "Neden bizim başımıza geldiğinde yapılmadı?" diye bir o kadar da tepki almıştı. Görünen o ki bu tepki baya yoğun oldu ve Facebook bizzat bu durum hakkında uzunca bir açıklama yaptı.Yapılan açıklamanın başında uygulamaya destek verenlere teşekkür eden Facebook, bu uygulamanın daha geliştirilme aşamasında olduğunu ve ilk olarak 2011 yılında Tokyo'da yaşanan büyük Tsunami felaketinde devreye soktularını bildirmiş. O günden bu yana bu Güvendeyim hizmetinin doğru düzgün ve yararlı çalışması için ve manipüle edilmemesi için yoğun çalışmalar yaptıklarını bildiren Facebook'un işe yarar bir şekilde geçtiğimiz yılın Ekim ayında hazırladıklarını ve Afganistan, Şili ve Nepal tarafında yaşanan deprem ve Güney Pasifik'te olan kasırganın büyük etkiler uyandırması sonucunda aktif hale getirdiklerini belirtmişler.

Bu Güvendeyim denemeleri sonrası eksiklerini gidermeye çalışan ve aynı zamanda daha yararlı hale getirmeye çalışan Facebook görünüşe göre ilk başta binlerce kişiyi etkileyen ve iletişim kopukluğuna sebep olabilecek doğa olaylarına öncelik vermiş. Ancak 2011'den bu yana geçen zaman sonrası daha iyi konumda olduğunu düşündükleri Safety Check'i Paris'te yaşanan büyük terör saldırısı sonrası tekrar aktif etme kararı almışlar.

Yani açıklamaya göre şöyle bir çıkarım yapılabilir; "Daha bu hizmetimiz tam manasıyla hazır değil. Bu sebeple birçok olayda bunu aktif etmedik. Ne kadar eksikleri olsa da az da olsa katkımız olmasının önemli olabileceği doğa felaketlerinde aktif ettiğimiz sistem daha stabil olduğu için bir de Paris'te denemek ve yardımcı olmak için aktif ettik" gibi bir çıkarım oluyor.
 

Ayrıca yapılan geliştirmeler sonucunda nerede olduğu ayırt etmeksizin tüm kitlesel olaylarda ve ciddi hasar ve zarar veren doğa olaylarında aktif edileceğini bildirdiği bu özellik için hala geliştirme ve iyileştirme çalışmları, aynı zamanda "Nasıl daha fazla yardımcı olabiliriz?" konusu altında yeni sistemler geliştireceklerini belitmişler.

Sonuca gelecek olursak evet, açıklama çok mantıklı ve kabul edilebilir. Ancak özellikle ülkemizde yaşanan olaylarda neredeyse alıştığımız bu duruma bundan sonra Facebook tarafından da destek alabileceğimizi görmekteyiz. Bunun dışında sistemin aslen yukarıda da belirtildiği gibi, deprem, tsunami gibi iletişimi kısıtlayacak anlarda aktif edilmesi amaçlanmış. Görünen o ki Paris'teki olay sonucu özellikle stadda ve Baltacan'da bulunan insanlardan net bir haber alınamamasıyla "Biz bu hizmeti terör olaylarında da aktif etmeliyiz" gibi bir sonuç çıkarmış Facebook.

İleride bu sözlerini nasıl gerçekleştireceklerini hep beraber göreceğiz. Ayrıca inşallah bu tarz hizmetleri aktif edilmesi gereken durumlar yaşanmaz. Yaşanmamalı.. Tek temennimiz bu..

Ayrıca size derleme olarak sunduğum açıklamanın tam metnini aşağıdan görebilirsiniz;
 

Yesterday, we activated Safety Check in Paris so that people there could let their friends and family know they were...

Posted by Facebook Safety on 14 Kasım 2015 Cumartesi
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0