• Anasayfa
  • Sosyal Medya
  • Facebook Paylaşımlarınızın Daha Fazla Görüntülenmesi İçin Ne Yapmalısınız?

Facebook Paylaşımlarınızın Daha Fazla Görüntülenmesi İçin Ne Yapmalısınız?

2
1
0
0
0
Artık hepimizin haber ya da gündem takip ettiği yer haline geldi Facebook. Takip ettiğimiz sayfalar, markalar, hatta bizim gibi haber yayın organları bile sosyal medya, özellikle de Facebook ile hedef kitlelerine ulaşıyor.
 
Artık hepimizin haber ya da gündem takip ettiği yer haline geldi Facebook. Takip ettiğimiz sayfalar, markalar, hatta bizim gibi haber yayın organları bile sosyal medya, özellikle de Facebook ile hedef kitlelerine ulaşıyor.

Facebook, sayfaların yaptığı paylaşımları, belli bir algoritmadan süzerek takipçilerin haber kaynağına çıkartıyor. Son algoritma güncellemesi ile markaların ve sayfa sahiplerinin bir nebze sinirini bozan Facebook’un bazı ürün ve markalara yönelik sayfa gösterim sayısı %50 oranında azaldı diyebiliriz.

Bu algoritmanın ve sayfaların gösteriminin azalmış olması, her ne kadar sayfa yöneticilerini para harcayarak sponsorlu paylaşımlarda bulunmaya zorlasa da takipçiler için oldukça avantajlı bir sistem oluşturuyor. Bu sayede Facebook kullanıcıları mümkün olduğunca işlerine yaramayacak paylaşımları görmemiş oluyorlar ve spam paylaşımlardan, beğen/paylaş isteği olan içeriklerden ve defalarca aynı içeriği paylaşan sayfaların paylaşımlarından uzak kalmış oluyorlar.

Peki sayfa yöneticileri ya da markalar, yaptıkları paylaşımın daha fazla Facebook takipçisine gösterilmesi ve daha fazla kişiye ulaşabilmek için ne yapmalı, nelere dikkat etmeliler:
 
  • Etkileşim: En temel haliyle sayfa beğeni sayısının altında yer alan “şu kadar kişi hakkında konuşuyor” ibaresi ile ölçebileceğimiz etkileşim, sizin yaptığınız paylaşımların ne kadar kişiye gösterileceğini ve Facebook gözünde ne kadar değerli olduğunuzun ilk kıstaslarından biri. Eğer önceki paylaşımlarınız, yüksek sayıda beğeni, yorum, paylaşım aldıysa diğer paylaşımlarınız da bunların referansı ile fazla sayıda takipçinize ulaşacaktır.
  • Kaliteli İçerik Paylaşımı: Elbette Facebook, henüz Google gibi yazdığınız yazının ne kadar iyi olduğuna ya da ne kadar tatmin edici bir içerik olduğuna bakamıyor. Facebook’un bu anlamdaki kalite kıstası da yine kullanıcı etkileşimi. Facebook gözünde etkileşimi yüksek olan, beğeni ve paylaşımı çok olan içerik kaliteli içeriktir ve kaliteli içeriği herkes görmek ister.
  • İçeriğin Sahibi: İçeriği paylaşan sayfa ya da kişi de Facebook için önemli kriterlerden biri. Kullanıcılar arasında güven oluşturmuş ve yaptığı paylaşımların yüksek etkileşim aldığı sayfa ya da kişilerin diğer paylaşımları da yine fazla sayıda takipçiye gösterilecektir.
  • İçeriğin Güncelliği: Paylaştığınız içeriğin güncel yani yeni olup olmaması da Facebook’un gösterim sayısına etki eden önemli bir unsur. (Kimse üç gün öncesinin haberini okumak istemez.)

Facebook’un algoritması bu kıstaslara dikkat ettiğine göre size sadece kuralına uygun şekilde paylaşım yapmak kalacak. Peki nedir bu işin kuralı?
 

 Düz metin sıkıcıdır! Bol Görsel, Bol Link


Az önce sözünü ettiğim etkileşim maddesini gerçekleştirmek için yapabileceğiniz en kolay şeydir, bolca görsel, video ya da bağlantı adresi paylaşmak. Facebook etkileşimi yüksek paylaşımlara değer veriyor, fotoğraflar, capsler, videolar ve başka sitelerden bulup link olarak paylaştığınız diğer bağlantılar da en çok beğeni ya da paylaşımı topluyor.

Bu da demek oluyor ki; fazla kişiye erişebilmenin yolu, durum güncellemesi gibi düz yazılar yerine multimedya ögeleri barındıran paylaşımlardan geçiyor.
 

 80/20 Prensibi Nedir, Nasıl Uygulanır?


Facebook sayfalarında yapacağınız paylaşımların her birinin sizin işiniz ya da markanız ile alakalı olması, sosyal medyayı amacı dışında kullandığınızın bir işaretidir Facebook için. Bu algının önüne geçmek için de zaman zaman kendi markanız ile ilgili paylaşımlar yaparken paylaşımlarınızın büyük oranının kullanıcılar tarafından organik biçimde paylaşılabilecek ve etkileşim yaratabilecek ortak ilgi alanlarına yönelik olmasına özen gösterin.

Kullanıcılarınız ile organik bir etkileşim yaratmanızı sağlayacak olan bu paylaşımların da oranının %80 olması ideal olarak gösteriliyor. Yani paylaşımlarınızın %80’ini kullanıcılarınıza yönelik paylaşımlar, %20’sini ise markanıza yönelik paylaşımlar oluşturmalı.
 

 Beğen/Paylaş Devri Değişti


“Bu ürünü beğendiysen paylaş”, “detaylar için tıkla”, “O benim diyorsan beğen” gibi komut veren paylaşımlar, Facebook’un kara listesine alınmış durumda. Bu emir veren ve Facebook’un yapay olarak adlandırdığı etkileşimden uzak durarak hayranlarınızın kendi iradeleri ile ve gerçekten hoşlarına gittiği için beğendiği ya da paylaştığı içeriklere sahip olmalısınız ki paylaşımlarınız daha fazla Facebook kullanıcısına erişsin.

 Ne Zaman, Ne Paylaşmalısınız?


Takipçilerinizin ne zaman online olduğu ve sosyal medya başında hangi saatlerini geçirdiği sizin mesai saatlerinizden çok daha önemli. Ayrıca unutmayın; siz ofisteyken muhtemelen onlar da iş yerinde ya da okulda oluyor ve rahatça Facebook sayfalarında gezinemiyorlar.

Bunun için Facebook’ta yapacağınız paylaşımların takipçilerinizin sosyal medya başında olduğu veya sosyal medya başında geçirebilecekleri zamanlarının olduğu saat dilimlerinde yapmanız, hem görüntülenmenizi, hem de etkileşiminizi artıracaktır.
 

 Hangi Sıklıkla Paylaşım Yapmalısınız?


Markaların ya da sayfaların çok sık paylaşım yapması da Facebook gözündeki değerlerini azaltan unsurlar arasındadır. Eğer paylaşacak güncel bir içeriğiniz ya da gerçekten paylaşmaya değer, etkileşim yaratacak bir içeriğiniz yoksa, günde 1 ya da 2 paylaşım bile yeterli olacaktır. Aksi taktirde kullanıcıların, sayfanızı takip etmeyi bırakıp bir daha hiçbir paylaşımınızı görmek istemediklerine karar vermesi an meselesi olabilir.
 
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0