Facebook Sahte İsim Kullanımını Onaylamaya Karar Verdi

1
1
0
0
0
Facebook'un gerçek isim politikası, şirketin protesto edilmesiyle edilmesiyle birlikte değiştirilecek.

Facebook dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi ve bu sosyal paylaşım sitesi, bizim kişisel bilgilerimizle diğer tüm sitelerden daha fazla iç içe. Her türlü bilgimizi öğrenmek isteyen, herşeyi soran ve ona bildirmemizi isteyen Facebook, kullanıcıların profillerinde gerçek isimlerini kullanmalarını gerektiren "gerçek isim politikası" adlı politikasını değiştirmeye karar verdi. Bu kararın alınmasındaki en büyük etken, Facebook kullanım oranının oldukça fazla olduğu Güney Amerika'da karara tepki gösteren halktı. Halk, Facebook'un bu saçma politikasını protesto etmek amacıyla profil isimlerini komik ve alakasız kelimelerle değiştirdi. 


(Güney Amerika'da başlatılan protestonun hashtag'i)

Bildiğiniz gibi Facebook, eğer bir kullanıcının profilindeki isim onun gerçek ismi değilse o hesabı kapatıyor. Bu uygulamasını binlerce ve hatta milyonlarca kullanıcısı üzerinde gerçekleştiremeyen Facebook, yapılan bu protestolara zorla boyun eğmek zorunda kaldı. Facebook'un yeni isim politikasına göre eğer isminizden farklı bir isim kullanmak istiyorsanız iki şey yapmanız gerekiyor;
 

  1. Facebook isminizi yazdığınız kısıma bir not eklemenizi sağlayacak. Böylece eğer gerçek isminizden başka bir isim kullanıyorsanız bunun nedeninin Facebook yetkilileri ve kullanıcılar bilecek.
  2. Facebook sahte isim kullanmanıza müsade edecek fakat bunu sadece sizden daha fazla bilgi alması durumunda gerçekleştirebilecek. Yani sizin isminiz kullanıcılara farklı görünebilir ancak onlar için aynı olacak.Sahte ad kullanmak için izlemeniz gereken bu iki adımdan da anlaşılabileceği gibi gerçek adınızı bilmek isteyen tek isim Facebook. Birçok kuruluş tarafından kullanıcılarını gözetlediği kanıtlanan ve bilgisayarlarına bir virüs gibi bulaşıp kişisel verilerini çaldığı bilinen Facebook'un böyle bir adım izlemesi, bizleri çok şaşırtmadı.

Facebook'un kişisel veri casusluğundan konu alan bir haber okumak isterseniz, bu linke tıklayarak haberimize erişebilirsiniz.

Kaynak: Engadget 

1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0