Facebook, Sosyal Ağı Kullanmayan Kişileri Takip Ettiklerini Kabul Etti

0
0
0
0
0
Facebook, Sosyal Ağı Kullanmayan Kişileri Takip Ettiklerini Kabul Etti
​Facebook, haberlerini yayımladığı newsroom (haber odası) linki üzerinden yaptığı açıklamada, yöneltilen bazı suçlamaları kabul etti.
Facebook, haberlerini yayımladığı newsroom (haber odası) linki üzerinden yaptığı açıklamada, yöneltilen bazı suçlamaları kabul etti.

Dün yaptığımız haberde Facebook’a 25 bin kişinin dava açtığından bahsetmiştik. İllegal yöntemlerle takip edilmelerinden dolayı Facebook’a 25 bin kişi tarafından dava açılmış ve dava, Avusturya’nın Viyana şehrindeki bölge mahkemesi tarafından işleme alınacaktı. Yani Facebook’un adı son zamanlarda illegal takip suçlamalarıyla oldukça anılır olmaya başladı. 

Bu sefer de Belçika Gizlilik Komisyonu tarafından bir rapor hazırlandı. Buna göre Facebook, bazı kullanıcılarının takibinden çıkmasının imkansız hale getirdiği, Facebook’a kayıtlı olmayan kullanıcıların dahi takip edildiği açıklandı. 

Bunun dışında Facebook için yapılan bir diğer iddia ise kullanıcıların sosyal reklam platformlarından çıkmasına izin verilmediği yönünde. Raporda kullanıcıların istedikleri zaman sosyal reklam platformundan çıkabileceği belirtiliyor. Facebook’un raporunda ‘takip’ yerine ‘web izlenimleri’ yazısı kullanılıyor.


Facebook hakkındaki en ciddi iddia ise Facebook’a üye olmayan kişilerin dahi takibe alınmış olması. Facebook bu iddiayı tam olarak olmasa da kabul ettiğini ve bir açık nedeniyle bazı kullanıcıların takibe alındığını, yakın bir zamanda bunun düzeltileceğini belirtti. Fakat Belçika Gizlilik Komisyonu’nun hazırladığı raporda bu sayının öyle birkaç kişiyle sınırlı olmadığı yönünde.

Sosyal ağın yaşadığı bu sıkıntılı dönemde nelerin yaşanacağını hep birlikte göreceğiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0