Facebook’ta Karşınıza Çıkan Her Şeyi Beğenirseniz Ne Olur?

0
0
0
0
0
Facebook'ta önünüze gelen her şeyi beğenirseniz ne olur? İşte bu sorunun cevabı...
Hayatımıza girdiğinden bu yana yeri başka bir siteyle doldurulamayan, sosyal medyada sürekli yeni akımlar baş gösterse de tarayıcımızı açtıktan sonra aklımıza ilk gelen sosyal medya devi Facebook, kullanıcıları tarafından denemelere maruz kalmaya devam ediyor. Özellikle son zamanlarda altyapısını sürekli yenileyip bünyesine ilginç nitelikler kazandırmadan edememesi ise meraklı kullanıcılara adeta çağrı yapıyor. (Sürekli kurcalıyor en sonunda bozacak o olacak).

Facebook’ta en çok hangi profil sayfalarında zaman öldürüyorsak Facebook’un en çok bu profil içeriklerini gözümüze sokması ya da zaman akışında bizi paranoyağa bağlayabilen paylaşım zamanlamasızlığı (dün paylaşmışım bugün gösteriyor profilimde) gibi yeni eklenen özellikler kendisinde merak uyandıran Wired yazarı Mat Honan iki gün boyunca Facebook’ta gördüğü her şeyi beğenerek olacakları gözlemleme kararı aldı. Facebook ekranında gördüğü her haber, makale, öneri, marka paylaşımı içeriğini gözetmeksizin affetmeden projesi için beğendi.Bu şekilde içerikleri beğendikçe şaşırtıcı şekilde kısa zamanda hesabında gösterilenlerin değiştiğini fark etti. Sayfa paylaşımlarına tıkladıkça; Upworthy, Huffington Post, Verge ve Space.com gibi içerik fabrikası olarak bilinen sitelerin paylaşımlarının ana sayfasında daha çok görünmeye başladığını belirtti. Bu şekilde Facebook’un akıllı algoritması sayesinde arkadaşlarının profil içeriklerinin hatırı sayılır ölçüde daha az göründüğünü söyleyen Honan, sayfaların paylaşımlarının ise dört bir yanını sardığını belirtti.

Projesinin ilk gecesinde yatmadan önce son olarak Gazze ile ilgili bir haberi beğenen yazar, uyandığında arkadaşları tarafından tepki yağmuruna tutuldu.Birçok arkadaşı tarafından hacklendin mi? Ana sayfamda gördüğüm paylaşımların yüzde yetmişi sana ait! Derdin ne? şeklinde sitemlere maruz kalan Honan, kaygısız biçimde “I like you” yazan bir durum güncellemesi paylaştı.Her şeyi beğenmeye devam ederse Facebook’un kendisini engelleyip engellemeyeceğini merak eden Honan, Facebook çalışanlarının kendisini fark ettiklerini ve Facebook'un Halkla İlişkiler departmanının kendisiyle iletişim kurduğunu söyledi. Facebook’un kendisiyle iletişime geçtiğinde zaten projesini sonlandırmak istediğini belirten yazar, böylelikle iki günlük “Like Tacizi”ne son verdi.

Sonrasında yaptığı şahsi denemesine dair yorumu ise “Facebook’un sürekli güncellenen alt yapısını iki gün boyunca test etmiş oldum ama dürüst olmak gerekirse karşıma çıkan ekran pek hoşuma gitmedi” oldu.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0