Facebook'ta Sahte Robin Williams Virüsü

0
0
0
0
0
Güvenlik yazılık şirketi ESET, son zamanlarda sosyal medyadaki aldatmacayı tespit etti. Facebook üzerinden dönen bu aldatmacada, geçtiğimiz günlerde intihar eden ünlü aktör Robin Williams'ın bir veda videosu hazırladığı, fakat izleyebilmek için önce videoyu önce paylaşıp daha sonra anketi doldurmaları isteniyor.
Siber suçlular, dünya üzerinde yaşanan tüm olumsuz durumdan fayda çıkartmaya devam ediyor. Facebook'ta buna benzer virüsleri şu haberimizde de size aktarmıştık. ESET'in güvenlik uzmanlarından Peter Stancik, söz konusu aldatmanın asıl hedefinin doldurulan anket sayesinde ufak çapta da olsa belirli miktarlarda kazanç elde etmek. Stancik, "Ünlülerin ölümlerinin Facebook üzerinden bu şekilde kurgusal aldatmacalarla önümüze çıkması ilk değil. Anketi ne kadar çok dolduran kullanıcı olursa, bu da dolandırıcıların o kadar para kazanacak olması anlamına geliyor. Anket doldurulduktan sonra Robin Williams'ın hiçbir videosunu görmeyeceksiniz."

 Peki ne yapmalıyız?

Burada yapılması gereken tek şey aldatmacayı paylaşmamak ve Facebook'a şikayet etmektir. Stancik; "Sosyal ağlarda yapılan paylaşımları önceden kontrol etmek çok önemli. Kendiniz görmeden hiçbir bağlantıyı paylaşmayın ve beğenmeyin. Yaşayabileceğiniz sıkıntıların aynısını aileniz ve arkadaşlarınız da sizin yüzünüzden yaşayabilir" dedi.


 

 Robin Williams aldatmacası nasıl çalışıyor?

İlk gördüğünüz şey, arkadaşlarınız tarafından paylaşılan "ROBIN WILLIAMS İNTİHAR ETMEDEN ÖNCE BU VİDEO İLE VEDA EDİYOR"  başlıklı bir ileti olacaktır. Bağlantıya tıkladığınızda Robin Williams'ın cep telefonu ile çektiği görüntülerinin olduğu iddia edilen diğer bağlantıya yönlendiriliyorsunuz. Videoyu izlemek istiyorsanız, önce videoyu Facebook profilinizde paylaşmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. Dolandırıcılar, bu süre içerisinde mümkün olduğu kadar insanı bağlantıya tıklaması için bu yöntemi kullanıyor. En sonunda da bu dolandırıcıların para kazanmak için aldatmacanın altına sakladıkları ankete yönlendiriliyorsunuz. Anketi doldurduktan sonra karşınıza video çıkmıyor, sadece bu adamlara para kazandırıyorsunuz
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0