Facebook Rahatsız Edici Görüntüler İçin Kullanıcıları Uyaracak

0
0
0
0
0
Facebook, kullanıcıların rahatsız edici içerikleri görmeden uyarılmalarını sağlayarak, sarsıcı görüntülerle karşılaşmalarını engelleyecek.
Son zamanlarda kullanıcıların, "sayfamda Irak ya da Suriye'de kesilen kafa görüntülerini görmek istemiyorum" uyarılarından sonra harekete geçen Facebook, paylaşılan içeriği silmeyi reddetse de görüntülemeden önce kullanıcının uyarı mesajı alacağını ve dilerse içeriği görebileceği bir sistem geliştiriyor.

ABD merkezli İnternette Aile Güvenliği Enstitüsü Başkanı Stephan Balkam, yapılacak bu sistemle ilgili görüşlerini açıkladı. "İki aşamayla çözülecek bir sistem geliştirilebilir. Öncelikle tüm fotoğrafı gizleyen bir uyarı penceresi olmalı. Daha sonra kullanıcının söz konusu içeriği görebilmesi için yaşını belirtmesi istenmeli" diyen Balkam, "En azından kullanıcı neyle karşılaşacağını bilecek" açıklamalarında bulundu.Facebook'taki hassas içerikler, son zamanlarda haberlerde oldukça yer edinen IŞİD örgütü taraftarı Rakka Medya Merkezi'nin (RMC) paylaştığı fotoğraflarla gündeme geldi. Al Jazeera televizyonundan bir prodüktörün, paylaşılan içerikten ötürü Facebook'u şikatet etse de Facebook idaresi yönetmeliklerin ihlal edilmediğini savundu. Facebook, "terörist gruplar" olarak sınıflandırılan örgüt ve yapılanmaların Facebook'u kullanmasına izin vermiyor. Akabinde yapılan açıklamada, "Sayfa IŞİD tarafından değil, Suriye'deki muhalif gruplardan birisi tarafından yürütülüyor" denildi. 
 

 Uyarı gelince sayfayı kapattılar

Sayfa takipçilerinin, RMC'nin çizgi değiştirip IŞİD destekçisi olduğunu söylemelerinin ardından Facebook, RMC sayfasını tamamen kapattı. Fakat Facebook'un 1.3 milyar kullanıcısının olduğunu düşünürsek, bu tür içeriklerden kullanıcıların korunması için çok daha fazla çaba harcanması gerektiğini söylememiz gerekiyor. 

Oxford Üniversitesi sosyal medya uzmanı Bernie Hogan, "Diğer sosyal medya siteleri, bu sorunu çözmüş durumda. Örneğin Reddit, rahatsız edici görüntüleri "İşyeri için uygun değil etiketini kullanın" şeklinde bir ibareyle paylaştırıyor" ifadelerini kullandı. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0