Facebook Tarafından Saçma Sapan Sebeplerle Kaldırılmış 10 Fotoğraf

4
0
0
0
0
Facebook’un neden yaptığını anlayamadığımız tam 11 fotoğrafını sizler için yayınlıyoruz. Detayları haberimizde.

Facebook’un sansürlemesine gerek var mıydı bilmiyoruz fakat birazdan yayınlayacağımız sansürlü fotoğrafların sahiplerinden gelen itiraflar üzerine özür dileyen Facebook'un, fotoğraflarda sansürün gerek olmadığını anladığı gözüküyor.

Facebook bu içerikleri ne kadar rahatsız edici görmüş ki, engelleme ve kaldırma yoluna başvurmuş. (vardır bir bildiği) Fakat sonradan özür dilemesi de bir yönden itirazlara karşı gelemediğini kanıtlamış. Birazda kaldırılan fotoğraflara göz atalım.

 Gövdesi ikiye ayrılmış bu kadının fotoğrafı Facebook tarafından silindi


Ekim 2012’de yayınlanan bu fotoğraf aslında bir derginin tercih anketi sayılabilirdi. Zoo Weekly dergisi tarafından yayınlanan bu fotoğrafta hangi tarafın daha çok sevildiğini sorguluyordu. Kaldırılmasının doğru olup olmadığı hakkında bir fikrimiz yok.


 

 Facebook’un dirseklere karşı hassasiyeti


Aslında bir iddaaya dayanan bu fotoğraf, Tumblr çalışanları tarafından yapılan bir Facebook deneyiydi. Tumblr çalışanları tarafından yayınlanan, banyoda köpüklü tarafına dirseklerini dayayıp çekildiği pozlar Facebook tarafından 24 saat içinde kaldırıldı. Ancak hatasını farkettikten sonra özür dilemek için siteye bildiri gönderdi.


 
 

 Doğuştan özürlü olan bebeğin fotoğrafı Facebook tarafından kaldırıldı


Anne oğlunun doğum kusuruyla ilgili fotoğrafını paylaştıktan sonra Facebook fotoğrafı kaldırdı. Israrcı anne fotoğrafı tekrar tekrar koyarak durumu diretti. Facebook her seferinde fotoğrafı silip bir süre sonra hesabı engelledi. Bu durumudan rahatsız olan anne neden engellendiği hakkında bilgilendirilmek istedi. Fotoğrafta Memphis Tennessee’den Grayson James Walker, 15 Şubat 2012’de nadir görülen doğum kusuru amemsefali ile doğdu. Bu doğum kusuru yüzünden beynin ve kafatasının bir kısmı yoktu. 
 

 Facebook tarafından bir İrlanda kasabasının ismini “kırıcı” olduğu için yasaklandı


İrlanda’da County Limerick’te yüzlerce yıldır var olan bir yerin ismi, Effin kasabasında yaygın bir küfür ile aynı yazılışa sahip olduğu için engellendi. Limerick Üniversitesi çalışanı olan Ann Marie Kennedy kasabasının sosyal medyada yayılması ve tanınması için uğraşıyor, çünkü profiline kasabasının adının yazılmasına izin verilmedi.


 

 Amerikali bir kadının Down sendromlu çocuğunun fotoğrafları Facebook tarafından engellenmesine sebep oldu


Amerika’da yaşan Diana Cornwell, yerel Özel Olimpiyatlar'da yarışan 7 yaşındaki oğlunun fotoğraflarını paylaştı. Down sendromlu oğlunun fotoğrafları Facebook tarafından engellendi. Diana'nın fotoğrafı kaldırana kadar 3 gün boyunca engellenmesini sağlayan Facebook, daha sonra bu olay için özür diledi.


 

 Emziriyor gibi gözüken çocuğunun fotoğrafını paylaşan anne Facebook tarafından engellendi


Lauren Ferrari sosyal medya üzerinden gayet tartışmaya açık bir fotoğraf yayınladı. Fotoğrafta 5 yaşındaki kızını ve küçük kardeşini gösteriyor. Facebook’un bu fotoğrafı kaldırması sadece birkaç saat içinde gerçekleşti. Görüntü ABD polisi tarafından da “kötü ailelik” örneği diye adlandırıldı.


 

 İki adamın öpüştüğü fotoğraf Facebook tarafından kaldırıldı


Ünlü İspanyol fotoğrafçısı Juan Hidalgo fotoğrafı çekti ve açık kültür grubunun ‘Gay Art Looks For A Home’ projesi için sansürlü bir şekilde koydu. Daha sonra Facebook sözcüsü Towleroad ile iletişime geçti ve fotoğrafın yeniden düzenlendiğini iletti.


 

 Çişini yapan çocuklar bile sansürlendi.


4 yaşındaki bir çocuk ve arkadaşı gayet masum bir şekilde pantolonlarını indirip çitlere çiş yapmaya kara verdiler. Anneleri de bu olayın fotoğrafını çekerek Facebook ve Instagram’da paylaştı. Facebook’un kadınla iletişime geçmesi üzerine fotoğrafın kaldırılması istendi.


 

 Bebek İsa’ya bakan yarı giyinik Meryem Ana resminin kaldırılması.


Çocuklarını emziren kullanıcılarının fotoğraflarını uzun süredir kaldıran Facebook, ressam Kate Hansen’ın paylaştığı ve tarihi milattan öncesine dayanan 'emziren anneler' resmini 3 defa kaldırdı. İlginç olan olay ise, Facebook'un bu resmi yanlışkla kaldırmış olması. (3 kere yanlışlıkla olunca da biraz komik oluyor.)


 

 Emzirme olayı zannedilen fotoğraf Facebook tarafından kaldırıldı.


Facebook bu resimleri kaldırırken hiç detaylı bakmıyor herhalde. Fotoğrafta görüldüğü gibi bebek sadece elini ağzının yakınına götürmüş fakat Facebook bu olayı yanlış anlıyor olsa gerek fotoğrafı kaldırmış.

4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0