Facebook, 'Twitter Katili'ni Satın Aldı

1
1
0
0
0
ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan Cemre Güngör, ABD'li iki arkadaşı ile birlikte kurduğu sosyal medya sitesi 'Branch'i 15 milyon dolar karşılığında Facebook'a sattı.
27 yaşındaki Cemre Güngör, New York'ta iki Amerikalı arkadaşı ile birlikte kurduğu sosyal medya sitesine ilk olarak Twitter'in ilk kurucuları ortak oldu, daha sonra da Facebook satın aldı.

Branch'in CEO'su Josh Miller, kurmuş olduğu dokuz kişilik ekibin bundan sonra Facebook için çalışacağını  ve Facebook üzerinde "sohbetler" (conversations) başlığıyla, Branch tarzı bir sohbet/tartışma platformu oluşturacaklarını açıkladı. Amerika'da büyük yankı uyandıran bu haberde, Branch'in 15 milyon dolara satıldığı ve bundan sonra geliştirilecek olan projelerdeki ortaklık hakkında henüz bir bilginin olmadığı açıklandı.

Türkçede 'dal' anlamına gelen Branch, Twitter benzeri bir site olduğu için Twitter'in kurucularının da dikkatini çekmişti ve sosyal medyada "Twitter killer" "anti-Twitter" ismiyle anılmaya başlamıştı.
 

 Amaç tartışmayı sağlamak

Branch'ın en önemli kuruluş amacı, Twitter gibi kullanım kargaşasını önleyerek insanların daha fazla tartışma platformu oluşturup bunlara katılımını sağlamak. Kullanıcıların bu tartışmaları görebilmesi için illa üye olmasına gerek yok, "izleyici" olarak da tartışmanın seyrini takip edebilirler.

Branch'ın tanınmasının ardından akademik çevrede kullanıcılarının artmasıyla iPhone üzerinde çalışan Potluck isimli paylaşım platformunun da tasarımını yapan Cemre, iş ortağı ve CEO olan Josh Miller'la bundan sonra Facebook üzerinde projeler geliştirmek için çalışacak.

 Facebook'un bu hamlesi ne anlama geliyor?

Facebook'un sosyal medya aleminde tartışmasız en büyük rakibi Twitter. Branch, tasarımsal ve kullanımsal olarak ele alındığında eğer Twitter tarafından satın alınmış olsaydı büyük bir atılım gerçekleştirmiş olacaktı. Hatta Twitter'in ilk kurucuları Evan Williams ve Biz Stone, Facebook'un satın almasından önce projeye ortak olmuştu. Ayrıca Twitter'daki görsel karmaşa, Branch sayesinde minimize edilecekti. Facebook'un 15 milyon dolar vererek Branch'ı satın alması, hem Twitter'a gözdağı vererek buraların tek hakiminin kendileri olduğunu göstermek, hem de altyapılarına uygun gerçekleştirilecek olan başka projeleri satın almaktan geri kalmayacağını göstererek girişimcilere daha aktif çalışmalarını sağlamak için bir şevk olarak adlandırılabilir.

 Cemre Güngör kimdir?

Ankaralı ve ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan Cemre, New York Üniversitesi'nde 'Deneysel Medya' üzerinde master eğitimini yaparken "Hack NY" isimli bir çalışma grubuna katıldı. Buradan çalışma arkadaşı olan Josh Miller ve Hursh Agrawal ile Branch'ı kuran Cemre'nin eğitimi yarım kalmıştı. Sonrasında eğitimi tamamlayabilen Cemre, sitenin tasarımını da tamamen kendisi yaptı.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0