Facebook'un Bilinmeyen Ama Çok İşinize Yarayacak 4 Gizli Özelliği

3
0
0
0
0
Facebook kullanırken isteyeceğiniz ve oldukça işinize yarayacak olan 5 gizli özelliğini açıklıyoruz.
Neredeyse herkesin bir Facebook hesabı banko vardır. Ancak aktif kullanan kullanıcıların yaşadıkları bazı sıkıntıları çözebilecek ve bilinmeyen birkaç gizli özelliği bulunmakta. Aşağıda teker teker açıklayacağımız bu ufak detaylar ile birçok sorun ve sıkıntıdan kurtulacakken aynı zamanda kolaylık da sağlayacağını düşünüyoruz.

Özellikle gizlilik noktasında fazlaca işinize gelecek bu özellikleri lafımızı fazla uzatmadan anlatmaya başlayalım;
 

 Mesaj Kısmındaki "5dk Önce Aktifti" Gibi Detaydan Kurtulma
Belki de en fazla canınızı sıkan detay budur. Çünkü gerek Messenger'a gerek Facebook uygulamasına girdiğiniz anda kişilere "online" olarak göründüğünüz ve çıktığınız anda dakika dakika yeni online olduğunuz görüldüğü için sizi net bir şekilde darlayanlar çıkacaktır. Ya da "görmedim, uyuyordum" gibi bahaneler uydurduğunuzda ise "Sallama, 3dk önce aktif olmuşsun" gibi cevabı yapıştırırlar bir de pişkin pişkin.

Bunun için net bir yöntem de yok aslında. Ama kökten çözüm olarak Facebook ve Messenger uygulamalarını telefonunuzdan kaldırırsanız ve tarayıcı üzerinden Facebook'a girerseniz bu sorundan da kurtulmuş olacaksınız. Aynı zamanda bildirim de gelmeyeceği için sorun kalmayacak. Hatta ekstra bilgi olarak Facebook ve Messenger'ın telefonunuzda kasmalara neden olan yegane uygulamalardan olması kaldırdığınızda anlayacağınız rahatlama ile fazladan işinize de yarayacaktır.

 

 Baş Belası "Görüldü" Özelliğini Kaldırma
Aktifti özelliğinden belki de daha önemli olan "görüldü" sorunu da tıpkı WhatsApp'ın mavi tik özelliği gibi can sıkar. İstemediğiniz birinden ya da takipçinizden gelen mesajı o sırada yoğunluktan okuyamayacaksınızdır, ama yanlışlıkla mesaj açılır ve booom! Cevap yazmazsanız takmayan biri olarak yiyeceğiniz lafları siz düşünün. Bunun da bir çözümü var, ancak sadece bilgisayarda..

Facebook Unseen adındaki Chrome eklentisini buradan ya da Firefox ve IE'de de kullanılabilen Crossrider Chat Undetected isimli eklentiyi de buradan indirerek iki eklentiden işinize yarayacak birini indirip kullanırsanız en azından  pc başındayken bu sorunu ortadan kaldırmış olacaksınız. Mobilde ise şu anda bir çözüm yok, fakat eğer yukarıdaki öneriye göre kaldıracaksanız bu sorun da kalkmış oluyor tabii.

 

 İlk Facebook Gönderinizi ve Tüm Gönderinizi Gözden Geçirin
Bunun için iki yol bulunuyor. İlki Hareketler Dökümü'ne bakmak, diğeri ise tüm arşivinizi Facebook tarafından indirmek. İlki için yapmanız gereken Facebook profiliniz üzerinden kapak foroğrafınızın sağ alt tarafında çıkan "Hareketler Dökümünü Gör" kısmına tıklamak ve açılan sayfada sağ taraftaki yıllardan en eski olanına gitmek ve buradan sırayla bakmak. (Eğer uzun süredir kullanıyorsanız benim gibi fazla eskiye gittiğinizde kendinizden nefret edebilirsiniz benden söylemesi)

Diğer bir yöntem ise biraz daha kolay ancak zaman alıyor. Çünkü ilk olarak ayarlar kısmından açılan Genel Ayarlar bölümünün en altındaki "Facebook verilerinin kopyasını indir" kısmına tıkladıktan sonra arşivinizin tamamını hazırlatıp indirebiliyorsunuz. Böylece ne kadar saçma ve zamanın gereksiz paylaşımları varsa görüp bunalıma girebilirsiniz.
 

 Facebook Kulandığınızdan Bu Yana Okunmamış Mesaj Var Mı Kontrol Edin
Facebook'u yıllardır kullanıyorsanız büyük ihtimalle önceden size atılan ve okumadığınız bir mesaj olabilir. Bunu görebilmek de oldukça kolay. Facebook'a tarayıcıdan girip mesajlar kısmına geldiğinizde "Diğerleri" kısmına tıklayarak Okunmamışlar bölümüne geçmeniz halinde önceden atılmış ve sizin harbiden okumadığınız mesajları göreceksiniz. Hatta bunlar çok eskiyse "Tümünü Okundu Olarak İşaretle" diyerek oradan kaybolmalarını da sağlayabilirsiniz. Çünkü üzerinden zaman geçtikten sonra kimse mesajının sizin tarafınızdan okunup okunmadığını kontrol etmeyecektir.
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0