Facebook’ta Güvenlik İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
0
0
0
0
Facebook’ta Güvenlik İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Şimdi, ‘ya ben zaten Facebook’a fazla girmiyorum’ derseniz, kimse size inanmaz. Artık hayatımızın bir parçası olan Facebook’ta masum masum gezinirken, kişisel bilgisayarınız zararlı kişilerin eline geçebilir ya da DDOS saldırılarına maruz kalabilir.

Şimdi, ‘ya ben zaten Facebook’a fazla girmiyorum’ derseniz, kimse size inanmaz. Artık hayatımızın bir parçası olan Facebook’ta masum masum gezinirken, kişisel bilgisayarınız zararlı kişilerin eline geçebilir ya da DDOS saldırılarına maruz kalabilir.

Aşağıda, Facebook’ta karşılaşabileceğiniz 5 tehdidi ve alabileceğiniz önlemleri sıraladık.
 

 Clickjacking tehditleri


En eski yöntemlerden biri olarak bilinen clickjacking’de kullanıcılar, ilgilerini çekebilecek bir içeriğe yönlendirildiğini hissederek bağlantıya tıklayabiliyorlar. Fakat bu içerik, beklenilenleri karşılamayıp sizi zararlı içeriğin olduğu bölüme yönlendirir. Hatta saldırıyı gerçekleştirenler, bunun içi Facebook’un sayfa görünümünü içerek ekran görüntüsü de kullanabiliyorlar.

Bunun önlemini almak için bir kere size resmen bağlantıya tıklatmak için yapılan türlü şebekliklere kanmamanız gerekiyor. ‘şu videoyu Full HD izle’ diye bir bağlantı karşınıza çıkıyorsa, bilin ki adamların niyeti çok farklı. Bu tarz siteleri Facebook’a rapor ederek, sosyal ağı kullanan diğer kullanıcılara bir katkıda bulunmuş olursunuz.
 

 Olta saldırısı açıkları


Olta saldırısı, saldırganın size bir web sayfasını orijinal bir sayfa gibi gösterip sizden ‘Facebook oturum açma’ detaylarınızı isteyebilir. Bunu yaptığınız taktirde tüm kullanıcı bilgileriniz, farklı kişilerin eline geçmiş olur.

Önlem olarak öncelikle adres çubuğundaki URL uzantısını kontrol edin. Girdiğiniz sitenin gerçekten o site olup olmadığını kontrol edin. Http ile bağlandığınızdan emin olun, bu durumda adres çubuğunda bir kilit simgesi göreceksiniz. Ayrıca ‘profilinize kim baktı?’ gibi sizi oltaya düşürmek isteyen kişilerin oluşturduğu Facebook bağlantılarına da tıklamayın. (hem bakınca ne olacak ki sana bir şey yazmadıktan sonra?)
 

 Facebook takımı


Bu saldırıda, size sanki Facebook’tan gönderilmiş gibi bir e-posta ya da mesaj geliyor ve sizden ek dosyayı açmanız ya da buradaki bağlantı üzerinden kullanıcı hesabınızı güncellenmeniz isteniyor. Bunu yaptığınız anda tüm bilgileriniz yine başkalarının eline geçmiş olacak.

Bunun önlemini almak için öncelikle Facebook’un kullanıcılarına istenmeyen e-posta göndermemeye yönelik çok katı kurallarının olduğunu bilmeniz gerekiyor. Zaten genelde imla kurallarından bi haber insanlar hazırladığı için, bunun Facebook tarafından gönderilmediğini daha iyi anlarsınız.
 

 Sahte Facebook uygulamaları


Bu uygulamalar çok gerçekçi olduğu için kullanıcılar çok çabuk tuzağa düşebiliyorlar. Bundan kurtulmanın en iyi yolu, üçüncü parti uygulamalardan olabildiğince uzak durmanız. Eğer kullanmanızın şart koşulduğu uygulamalar varsa, hakkında detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Facebook’ta bu zamana kadar izin verdiğiniz uygulamaların listesini görmek için Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin.
 

 Zararlı saldırıları


Bu virüsler, hiç beklemediğiniz bir anda bulaşabilir. Facebook’taki en son zararlı saldırıları arasında yer alan Zeus, Koobface ve LOL virüslerinden korunmanın en iyi yollarından biri, arkadaşınız olmayan kişilerden gelen bağlantıları tıklamayın. Gizlilik ayarlarınızı, arkadaşınız olmayan kişilerin mesajlarını görmeyecek şekilde ayarlamanızı tavsiye ediyoruz. Ha diyorsanız ki ‘kısmetimi kapatamam, belki de hayatımın aşkı yazacak’, o zaman sonuçlarına katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0