Facebook, Yapay Zeka Araştırmalarını Kamuyla Paylaşıyor

0
0
0
0
0
Facebook, Yapay Zeka Araştırmalarını Kamuyla Paylaşıyor
​Yapay zeka kullanımı ve bu konuyla ilgili araştırmaların sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Google ve Microsoft gibi büyük şirketlerin yanı sıra Facebook da oldukça pahalı araştırma laboratuvarlarında yapay zekayla ilgili araştırmalarını sürdürüyor. 
Yapay zeka kullanımı ve bu konuyla ilgili araştırmaların sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Google ve Microsoft gibi büyük şirketlerin yanı sıra Facebook da oldukça pahalı araştırma laboratuvarlarında yapay zekayla ilgili araştırmalarını sürdürüyor. 

Facebook’un FAIR olarak adlandırılan yapay zeka araştırma ekibi, makine öğrenme yazılımlarını optimize edecek bir kod yayınlayacak. Bu kodla birlikte öğrenme algoritmalarının hızının 23 kat daha artacağı belirtildi. Bu çalışmalarını kamuyla paylaşacak olan Facebook’un açığa çıkaracağı kod, özellikle kıvrımsal nöral ağlar için kullanışlı olarak tanımlanıyor. Bu algoritma resim ve video tanıma sistemlerinde sıklıkla kullanılıyor. 

Konunun uzmanları, Facebook’un kodundan öte bunu kamuya açmasının önemine vurgu yapıyor. AIAI’in CEO’su Oren Etzioni, böyle büyük şirketlerin çalışmalarında akademik topluluğa ne kadar dahil olduklarının da sorulması gereken bir soru olduğunu ifade etti.Facebook’un yapay zeka laboratuvarı, 2013 yılında New York Üniversitesi’nden Yann LeCun’un liderliğinde kurulmuştu. LeCun’un makine öğrenmesiyle ilgili çalışmaları akademik olmaktan çıkıp özel sektöre geçişin bir parçası olmuştu.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0