Facebookta "Anneanne Popülasyonu" Giderek Artıyor!

0
0
0
0
0
Tehlikenin farkında mısınız? Her geçen gün Facebook'ta anneanne, dede popülasyonu giderek artıyor!
Siz belki henüz onlardan birisi değilsiniz, fakat şuan her 3 üniversite öğrencisinde 1 tanesi, "Yarın yağmur yağacakmış, sana ördüğüm kazağı giymeyi unutma, üşütme dikkat et" şeklinde Facebook üzerinden anneannesinden mesaj alır duruma geldi! Sadece bu mesajlarda değil, internette gördüğü onlarca özlüsöz ve atasözünü sürekli duvarında paylaşan anneanneler, kahve arkadaşlarıyla artık Facebook üzerinden okey oynayan emekli amca ve dedelerimiz oldu!

Hatırlayın, MSN, Facebook ilk çıktığında aileniz buna ne kadar karşı ve uzaktı. Peki şimdi? Anneniz apartmandaki komşularıyla WhatAapp üzerinden görüşüyor, Facebook grubu oluşturup gün fotoğraflarını oradan takip ediyor, beğeniyor, yorumluyor. Babanız artık gazete okumuyor, internetten takip ediyor.

Yetişkinler dijitalleşmeyi önce çok yadırgadı, sonra ise yavaş yavaş kabullendi ve hızla dijitalleşmeye başladılar!Pew Research Center‘ın son yaptığı araştırmaya göre 65 yaş ve üzeri sosyal medya kullancı oranıyüzde 35‘e yükselmiş durumda. Her ne kadar bu yüzde düşük gibi görünse de 2010 yılındaki yüzde 11’lik orana kıyasla yükselmenin önemi ve büyüklüğünü görmemek mümkün değil! Tabii bu yükselişin pek çok sebebi var. Büyük ekranlı akıllı telefonların yaşlılar tarafından daha rahat kullanılabilir hale getirilmesinden, iletişimin telefonla konuşup, mesajlaşmadan dijital ortama kaymasına kadar pek çok sebep sayılabilir. Akrabalarıyla bağı koparmamak isteyen aile büyükleri de adaptasyonun bir parçası olmak durumunda kalıyor. Ancak araştırmanın bir başka dikkat çeken yönü ise sosyal medya kullanırken oldukça rahat olduklarını ifade etmeleri.Araştırma aynı zamanda sadece 65 yaş ve üzeri değil tüm kullanıcı gruplarında sosyal medya kullanımında bir artış olduğunu gösteriyor. 2005 ve 2015 arası sosyal medya kullanımı en çok artan grup ise yüzde 4’ten yüzde 54’e sıçrayan üniversite mezunu olmayanlar. Aynı zamanda kadınların sosyal medya kullanımı da artmış durumda. Rapora göre yüzde 68 kadın kullanıcı bulunurken yüzde 62 erkek kullanıcı yer alıyor
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0