​İnsanlar Yapay Zekalı Sistemlere Güvenmiyor

2
0
0
0
0
Yapay zeka temelli bir sisteme özel verilerinizi yüklerken rahatsız oluyor musunuz? Eğer cevabınız 'evet' ise yalnız değilsiniz. 
Özellikle teknolojinin gelişimi ile birlikte son yüzyılda insanoğlu için kıyamet senaryolarından biri de 'robotların şafağı' olmuş durumda. Şu an için bu durum bizlere biraz fantastik gelebilir ancak, bir gün yapay zekalı robotların insanlara karşı olacağını ve bu durumun insanlık açısından tam bir felakete dönüşeceğini düşünenlerin sayısı hiç hafife alınmayacak kadar fazla.

Söz konusu yapay zeka konusunda insanların neler düşündüğünü merak eden Time etc  adlı şirket, Amerika merkezli bir anket çalışması yürüterek insanların yapay zekaya olan güvenlerini değerlendirmiş. Sonuç; insanların çoğu yapay zekalı sistemlere güvenmiyor!Yapay zeka günümüzde pek çok şeyde bizlere yardımcı oluyor. Zaten telefonlarımızda uzun zamandır bizlere yardımcı olan yapay zekalı asistanlar yavaş yavaş arabalarımıza, kol saatlerimize, televizyonlarımıza vb sistemlere gelmeye başladı. Yani yavaş yavaş günlük hayatta kullandığımız pek çok eşya yapay zekalı sistemler tarafından yönetilecek.

Zaten internette bu durum uzun süredir var. Ancak insanların çoğunluğu bundan pek de memnun değil. Time etc'nin sunduğu rapora göre insanlar orta düzeyde işleri halleden yapay zekalardan memnun (Uber asistanı, Siri vs). Fakat bunun dışındaki şeylerde iş değişiyor.Rapora göre ankete katılan insanların %35'i yapay zekalı sistemlerin hiçbir zaman insan düzeyine ulaşamayacağını düşünmekte. Yine ankete katılanların %66'sı yapay zekalı sistemler ile finansal bilgilerini, %53'ü ise kişisel verilerini paylaşmaktan rahatsız. Anket genelinde ise insanların %55'i yapay zekalı sisetmlere güvenmediğini belirtmiş. Peki sizin bu konuda görüşleriniz neler? Sizce yapay zekalı sistemler yararlı mı? Yararlı ise nereye kadar?
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0