• Anasayfa
  • Sosyal Medya
  • İnternette Kullandıkları Şifreleri Kendi Elleriyle Veren İnsanlarla Yapılmış Efsane Röportaj

İnternette Kullandıkları Şifreleri Kendi Elleriyle Veren İnsanlarla Yapılmış Efsane Röportaj

1
0
0
0
0
İnternette Kullandıkları Şifreleri Kendi Elleriyle Veren İnsanlarla Yapılmış Efsane Röportaj
ABD’li ünlü oyuncu ve program sunucusu Jimmy Kimmel’ın programında yayınlanan bir röportajda, kullanıcılar şifrelerini adeta kendi elleriyle verdiler.
Röportajdan bahsetmeden önce ilk olarak 2015 yılının en çok kullanılan şifrelerinden bahsedelim. Yapılan araştırmalar, 2015 yılında da en çok kullanılan şifrenin 123456 olduğunu gösterdi. (yılında -da diyorum çünkü aynı şifre 2014 yılının en çok kullanılan şifresiydi) Daha sonra sırasıyla password, 12345678, qwerty gibi şifreler, uluslararası anlamda kullanıcıların hala en çok kullandığı şifreler. İnsanların ısrarla neden 5 yaşındaki çocukların bile tahmin edebileceği şifreleri kullanmaya devam ettiğini bir kenara bırakırsak ABD’li program sunucusu Jimmy Kimmel’in programında yayınlanan röportaj, aslında -bazı- kimseler için şifrenin çok da önemli olmadığını gösterdi.

Röportajda kullanıcılara dijital ortamda kullandıkları şifreler soruldu. Bazı kimseler, kullandıkları şifreleri dolaylı yoldan anlatmaya çalışırken farkında olmadan kendi elleriyle verdiler. Örneğin videonun 43. saniyesinden itibaren başlayan röportajda keman kaşlı arkadaşımız, dijital ortamda kullandığı şifresinde köpeğinin adını ve mezun olduğu lisedeki okul numarasını kullanıyormuş. Ve bu arkadaş, röportajın ilerleyen bölümlerinde hem köpeğinin hem de mezun olduğu lisenin adını söyledi. Yani onu yakından birazcık da olsa tanıyan herhangi bir kimse, şifresini kolaylıkla ele geçirip değiştirebilir.
 

Röportajdaki diğer kişiler de ilk kişiden pek farklı cevaplar vermiyor. Bazısı şifresini ismi ve doğum tarihini kullanarak oluşturduğunu söylüyor, bazısı da direkt kodlayıp söylüyor. Cidden şaşırmamak elde değil. Videoda maalesef Türkçe altyazı bulunmuyor fakat gerek de olmadığını düşünüyorum, izleyip biraz gülelim.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0