• Anasayfa
  • Sosyal Medya
  • Irkçılığa Karşı Mükemmel Kampanya: Irkçı Tweetler Reklam Panolarına!

Irkçılığa Karşı Mükemmel Kampanya: Irkçı Tweetler Reklam Panolarına!

0
0
0
0
0
Brezilya'da artan ırkçılık olaylarına karşı son derece anlamlı bir çalışma.
Sanal ortam, yararları olduğu kadar son derece önemli zararları olan bir yer haline gelebiliyor. Bu konuda potansiyeli oldukça yüksek. Özellikle toplumun bastırmayı başardığı pek çok şey, kişiye gereksiz bir özgüven veren sanal ortamda tekrardan canlanabiliyor.

Bu şeylerden biri de 21. yüzyılda olmamıza rağmen hala devam eden ırkçılık. Tüm dünyanın ortak sorunlarından biri olan ırkçılığa karşı Brezilya'da başlatılan bir kampanya ise, bu durumun bir nebze de olsa önüne geçebilecek bir potansiyele sahip.Irkçılık karşıtı gruplardan biri olan Criola, ırkçı söylemlerin sanal ortamda en yaygın olarak karşımıza çıktığı sosyal medya platformları Facebook ve Twitter üzerinde bir çalışma düzenlemiş. Bu iki platformda paylaşılan gönderileri ve tweet'leri inceleyen Criola, ırkçı söylemlerin bulunduğu iletilerin sahiplerine ders niteliğinde bir işe girişmiş.

Irkçı gönderi ya da tweet atan kişilerin konumunu, sosyal medya platformlarının yer bildirim özelliği sayesinde belirleyen grup, bu kişilerin yazdıkları şeyleri evlerine en yakın olan reklam panolarına yapıştırıyor. Gerçi grup herhangi bir problem çıkmasın diye iletiyi/tweet'i yazan kişinin adını kapatıp profil resmini de bulandırmış. Yani reklam panosundaki yazının kime ait olduğunu sahibinden başkası bilemiyor. Panoya asılan şeyin altında ''sanal ırkçılık, gerçek sonuçlar'' yazmakta. Bu durum da panoda yazanların sahiplerinin, bir nebze olsun düşünmesi, empati yapması adına yapılmış bir hamle. Aşağıdaki videoda panoları gören vatandaşların tepkilerini izleyebilirsiniz. Bu arada Brezilya gibi bir ülkede ten renginden kaynaklı ırkçılığın söz konusu olması da şaka gibi bir olay ama neyse...
 

Kaynak: Racialmovirtual
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0