​İstanbulda Duyulan Esrarengiz Seslerin Sebebi Ne?

2
1
0
0
0
İstanbullunun son günlerde tek konuştuğu olay haline gelen esrarengiz seslere aslında ne sebep oluyor?
Yılbaşının olduğu gün ve akşamında İstanbul'un belli bölgelerinde vatandaşlar tüylerini ürperten bir olay yaşadı. Sosyal medyada da kısa sürede konuşulmaya başlanan olaya göre, özellikle Levent, Maslak, Kadıköy ve Beşiktaş başta olmak üzere İstanbul'un pek çok bölgesinde ilginç bir ses duyuluyordu.

Büyük bir uğultu şeklinde duyulan ve zaman zaman artarak devam eden ses, çoğu İstanbulluyu endişelendirmişti. Hatta sesi kaydeden pek çok kullanıcı bu kayıtları internette de paylaştı.

Tabii sosyal medya son derece bilgi kirliliğinin olduğu bir ortam olunca yine ortaya çeşitli iddialar atılmıştı. Kimileri Amerika'nın geliştirdiği iklim silahı HAARP dedi, kimisi ''uzaylılar geldi!'' şeklinde yorumladı filan. Ancak işin gerçek, yani bilimsel kısmı oldukça basitti.
 

Aslında bu seslerin duyulmasını sağlayan iki farklı olay mevcut. Birincisi; hava koşulları. Bildiğiniz gibi kışı artık en çetin şekilde yaşamaktayız. İstanbul da bu çetin hava olaylarından nasibini alan şehirlerden.

Bu tarz aşırı soğuk havalarda ise, yoğun bulutlar sebebi ile oluşan gök gürültüleri, farklı hava katmanları ve basınç sebebi ile çok daha şiddetli duyuluyor ve çıkan ses geniş alanlarda ciddi şekilde yayılabiliyor. Araştırmacıların ilk tahminleri bu tarz bir hava olayının gerçekleştiği yönünde.İkinci -ve bana göre çok daha mantıklı gelen- açıklama ise, İstanbul'un artık dört bir yanında bulunan gökdelenler ile alakalı. Yazımızın başında sesin yoğun şekilde duyulduğu ilçeleri saymışyık. O ilçe adlarına bir kez daha bakarsanız, İstanbul'un en fazla gökdelene sahip ilçeleri olduğunu zaten anlarsınız. Gökdelenlerin bu tarz seslerdeki rolü ise şöyle; şiddetli şekilde esen rüzgarlar, ani şekilde gökdelen ya da benzeri yüksek binalar ile karşılaştığı zaman ıslığa benzer sesler çıkarmakta. Hatta benzer sesler zaman zaman Boğaziçi ve FSM köprüsü sebebi ile de oluşuyor. Bu sesler bir de rüzgara tekrardan karışınca dalgalar halinde yayılıyorlar.Yani olay aslında bu sebeple meydana gelmekte. Zaten bu ses sadece İstanbul'a has değil. Yani dünyanın çeşitli yerlerinde zaman zaman bu  tarz sesler duyulmakta. 
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0