Karıncaların iPhone’a Verdiği Tepkiye Şaşıracaksınız

1
0
0
0
0
Karıncaların iPhone’a Verdiği Tepkiye Şaşıracaksınız
En azından biz ofiste bu video ile karşılaşınca çok şaşırdık; ama kafa karışıklı yaşayan taraf sadece biz değiliz. iPhone’u tavaf eden karıncalar bilim dünyasını bile ikiye bölmüş durumda.
iPhone’un etrafında sıradan ve rastgele davranışlar sergileyen bir karınca kolonisi, telefon çalmaya başladığında birden bire Apple telefona yeni kraliçeleri gibi davranıp etrafında senkronize bir şekilde dönmeye başlıyorlar.

YouTube’da yayılan bu videonun açıklamasında yayılan elektromanyetik dalgalara tepki veren karıncaların bu dalgalar nedeni ile bu şekilde davrandığı söylenirken New England Üniversitesi’de görevli Doçent Doktor Nigel Andrew, karıncaların antenleri aracılığı ile elektromanyetik dalgaları algılayabildiğini ve Dünya’nın manyetik alanı sayesinde ne yöne gittiklerini algılayabildiklerini söylerken iPhone’un yaydığı dalgaların da karıncaların tepki vermesine neden olabileceğini bu nedenle de bu davranışın bu şekilde açıklanabileceğini söylerken böcek araştırmaları konusunda uzman olan bilimadamlarından biri, Simon Robson, karıncaların ortada bir telefon yokken de daireler halinde hareket etmekte olduklarını ve bunun doğal bir davranış olduğunu söylüyor.

Ayrıca takip etmeye meğilli oldukların feromonların izini kaybetmiş olabileceklerini, bu nedenle de bu şekilde hareket ediyor olabileceklerini söyleyen Simon, karıncaların sadece kendileri gibi davrandığını ve şaşırılacak bir şey olmadığını ifade ediyor.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0