Youtube'a Gelen Yeni Özellik: Kartlar

1
1
0
0
0
Bugün Youtube tarafından bizlere iletilen bir mail ile birlikte, Youtube'a yeni bir özellik eklendiğini gördük. Bu yazımızda sizlere Kartlar ismiyle gelen bu özellikten bahsedeceğiz.

Bugün Youtube tarafından bizlere iletilen bir mail ile birlikte, Youtube'a  yeni bir özellik eklendiğini gördük. Bu yazımızda sizlere Kartlar ismiyle gelen bu özellikten bahsedeceğiz.

Kartlar sayesinde Youtube'da bulunan videolarımıza çeşitli etiket benzeri ek açıklamalar ekleyebiliyoruz. Ancak bu etiketler çok geniş bir yelpazeye yayılmış durumda. İçerisinde bağıştan, kendi sitenize link vermeye, desteklediğiniz ürünün sitesini ziyaretten, önerilen video eklemeye kadar birçok seçenek eklenmiş. Şimdi bu özelliklere yakından göz atalım.

İlişkili Web Sitesi

İlk özellik ilişkili web sitesi ekleme. Bu özellik sayesinde videonuzun sol üst kısmına içeriklerinizi oluşturduğunuz başka bir web siteniz varsa, o sayfanın linkini verebiliyoruz. Ayrıca videonun ortasına websitenizin bir reklamı da çıkıyor. Bu şekilde takipçilerinizin sizi başka kanallardan da takip etmesine olanak sağlıyorsunuz. 

Bağış Toplama

İkinci özellikte ise bağış toplayabiliyoruz. Buradaki en önemli etken, kafamıza göre bir link ekleyemiyoruz. Youtube'un belirlemiş olduğu, içinde Kickstarter ve IndieGogo gibi bağış sitelerininde bulunduğu sitelerden birinde hesabınızı açtıktan sonra bağış adresimizi buraya ekledikten sonra, bağış toplamaya başlayabiliyoruz. Bu özellik sayesinde videolarını çekmekte maddi açıdan zorlanan bir çok "Youtuber" daha rahat bir çalışma şekline geçecektir.


 

Ürün Yerleştirme

Üçüncü özelliğe baktığımız zaman Ürün seçeneğini görüyoruz. Burada Youtube yine kendi desteklediği ürün sitelerinden link vermenize olanak sağlıyor. Bu ürün sitelerinin içinde Google Play ve iTunes gibi piyasanın devleri de bulunuyor.

Video veya Oynatma Listesi

Son özelliğe geldiğimizde ise video veya oynatma listesi yer alıyor. Bu özellik aslında eskiden de olan ancak geliştrilmiş bir özellik. Videonun içine eklediğimiz başka bir video sol üst tarafta önerilen video olarak çıkıyor.  

Youtube bu yeni özellikleriyle hem hesap sahiplerine, hem de video izleyicilerine kolaylıklar sağlamayı amaçlamış. Şimdilik yerinde olduğunu düşündüğümüz Kartlar, bakalım ilerleyen günlerde neler getirecek.

1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0