​Kaybettiği Kolunun Yerine Dövme Makinesi Takan Dövme Sanatçısı

3
0
0
0
0
İnsan vücudundaki uzuvlar, organlar yerini yavaş yavaş teknoloji ürünü şeylere bırakmaya başladı. İşte bunlara örnek olabilecek, son derece yaratıcı bir iş daha; protez şeklinde mekanik dövme makinesi.
Vücudunda dövme bulunan her insan, dövmelerine mutlaka bir anlam yüklemiştir ve o dövmeler iyi ya da kötü, o anlamları ile taşıyan kişi için özeldir.

Haberimize konu olan ve mesleğini Fransa'da icra eden dövme sanatçısı JC Sheitan Tenet'in yaptığı her dövme de bu 'özel dövmeler' kategorisine giriyor. Zira Tenet'in dövme makinesi aynı zamanda onun kolu da. 
 

Aslında özellikle 3D yazıcıların gelişmesi ile uzuvlarını kaybeden insanların oldukça yaratıcı ve işlevsel olarak başarılı protezlere kavuştuğunu görmüştük. Tenet'in protez kolu da işlevi ile onu oldukça özel kılmakta. 22 yaşında kolunu kaybeden Tenet'e Fransız sanatçı JL Gonzal muhteşem bir protez kol tasarlamış.

Görüntüsü kadar işlevi olarak da tam anlamıyla mekanik bir kol olan protez, Tenet'i de bir nevi yarı robota dönüştürmüş dersek yanlış olmaz. Uç kısmında dövme makinesi bulunan protez sayesinde Tenet, gayet başarılı bir şekilde dövme yapabilmekte.
 
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0