Klavye Kabadayılığı Suç Kapsamına Giriyor

0
0
0
0
0
Klavye Kabadayılığı Suç Kapsamına Giriyor
Elbette bu yazının başlığında bir de Türkiye’de olduğunu söylemek isterdik; ancak elbette Türkiye’de böyle bir yasaya sıra gelene kadar daha çok ihtiyaç ve eksiğimiz var. Söz konusu yasa Yeni Zelanda’da yürürlüğe giriyor.
İnternet ortamının ve sosyal medya platformlarının en büyük sorunlarından biri olan ve bu ortamlarda yer alan insanların en sevmediği kişilerden olan klavye kabadayılığı (aka: klavye delikanlılığı) Yeni Zelanda’nın yeni yasasınca suç kapsamına alınıyor.

Yasa içeriği olarak herhangi bir sanal ortamda ırkçı, cinsiyetçi, dinleri ya da cinsiyetleri aşağılayıcı söylemlerde bulunan mesajlar gönderen kişiler 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Eğer bu söylemler intihara teşvik eder nitelikte bulunursa ceza 3 yıla çıkartılacak.

Yeni Zelanda Hükümeti’nin Facebook ve Twitter gibi ortamlardan gelen şikayetlerin önüne geçmek için böyle bir hamle yaptığı açıklanırken kontrolü sağlamak için hükümet tarafından bir de dijital ajans kurulacağı ve tespit edildikten sonra bu yasa dışı mesajların 48 saat içinde silinme sözü verilmesi halinde ayrıcalık tanınabileceği açıklandı.

Yasanın temel amacı ırkçı söylemler ile nefret söylemlerinin önüne geçmek olarak açıklanırken bazı kesimler bu yasanın Yeni Zelanda’da çocukların kendilerini ifade özgürlüğünü kısıtlayacağını savunuyor ve kendilerini söylediklerinden dolayı suçlu hissedebilecekleri için özgüvenlerinin zarar göreceğini söylüyor.

(Bu habere yorum falan yapmak istemiyorum, adamlar nelerle uğraşıyor, biz nelerle uğraşıyoruz.)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0