• Anasayfa
  • Sosyal Medya
  • Apple, Mağaza Çalışanlarının Yaptığı Rezaletten Sonra Siyahilerden Özür Diledi

Apple, Mağaza Çalışanlarının Yaptığı Rezaletten Sonra Siyahilerden Özür Diledi

0
0
0
0
0
Apple, Mağaza Çalışanlarının Yaptığı Rezaletten Sonra Siyahilerden Özür Diledi
Avustralya’nın Melbourne kentindeki bir alışveriş mağazasında yer alan Apple Store çalışanlarının Afrika kökenli öğrencileri hırsızlık yapacakları gerekçesiyle mağazadan atmalarının ardından Apple’dan özür geldi.
WhatsApp gibi uygulamalar dahi ırkçılıkla ilgili yanlış anlaşılmalara yer vermemek için emojilerine farklı ten renklerini eklemişken dünyanın en huzur dolu ülkelerinden olan Avustralya’da ırkçılığın yaşandığını görmek, bir birey olarak eminim ki herkesi üzmüştür. Melbourne’deki bir alışveriş merkezinde bulunan Apple mağazası çalışanları, mağaza içerisinde bulunan Afrika kökenli siyahi öğrencileri hırsızlık yapabilecekleri ihtimaline karşılık olarak mağazanın dışarısına çıkarmıştı. Kameraya kaydedilen bu görüntüler Apple’ın çalışanlarının ırkçılık yaptığı gerekçesiyle sosyal medyada paylaşılmış ve ülke genelinde büyük bir tepkinin ortaya çıkmasına sebep olmuştu. 

Olayın büyümesinin ardından mağaza müdürü bir açıklama yaparak öğrencilerden ve okul müdüründen özür diledi. Olayı kamerayla kaydeden öğrenci Francis Ose, ‘ırkçılık onlara özür diletti’ açıklamasında bulundu. Bir diğer öğrenci Mohamed Semra ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Apple’ın özür dilemesinden dolayı memnun olduğunu belirterek olayın artık uzamaması gerektiğini söyledi.

Aşağıdaki videoda mağaza çalışanının içerideki müşterileri göstererek ‘buradaki insanlar sizin bir şey çalabileceğinizden endişeleniyorlar’, ‘konuşma bitmiştir, mağazanın dışına çıkmanızı istiyorum’ dediği görülüyor.
   
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0