Mark Zuckerberg'ten Dünyanın En Büyük Kitap Kulübü

0
0
0
0
0
Mark Zuckerberg'ten Dünyanın En Büyük Kitap Kulübü
Mark Zuckerberg Facebook'un ve Dünya'nın En Büyük Kitap Kulübü'nü kurdu.
Facebook kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg dün sabah saatlerinde paylaştığı yazıyla 2015 yılı hedefi olarak iki haftada bir kitap okuyacağını paylaştı.

Ayrıca paylaştığı durum yazısında A Year of Books adında bir sayfa oluşturduğunu, okuyacağı kitapları buradan paylaşacağını, isteyenlerin okuyacağı kitabı okuyup beraber tartışabileceklerini duyuran Zuckerberg bu paylaşımının ardından daha bir gün geçmesine rağmen sayfa 76 bin 500 beğeniye ulaştı. (Hatta siz bunu okuduğunuz sıralarda çoktan baya artış yakalamış olabilir.)
 


Bu vesileyle Dünya'nın En Büyük Kitap Kulübü internet ortamında kurulmuş oldu. Birkaç gün içinde -ya da ay- milyonları bulması beklenen sayfanın kitap okuma alışkanlığına da teşvik edici yönde olması güzel bir durum.

Zuckerberg’in ilk olarak seçtip paylaşyığı kitabı olan Libya doğumlu Moisés Naím'in The End of Power kitabını "Dünyanın, geleneksel olarak büyük devletler, ordular ve diğer organizasyonların elinde tuttuğu güç dengesinin, bugün bireyler lehine değişmesini konu alıyor." şeklinde tanıttı. Hatta ilk paylaştığı bu kitap, Zuckerberg'in paylaşımının kısa bir süre sonra Amazon'daki satış sayfasında tükendi. Hala stokta bulunmadığı uyarısının bulunduğu kitap bir anda birçok ortamdan satın alınmaya başlandı. 

Şimdiden 2015 yılının en çok okunan kitapları arasına gireceği kesinleşen The End of Power kitabının, The Yearf of Books sayfasındaki gönderi altında binlerce yorum ve farklı dillerde nereden satın alınabileceği hakkında bilgiler yer alıyor. (Kitabın Türkçe versiyonu bulunmuyor. Ama en kısa sürece çıkacaktır diye düşünüyorum.)

Sosyal sorumluluk olarak güzel bir adım atan Facebook CEO'su Zuckerberg'in bu kulübü maddi gelir olması açısından yayın evleriyle anlaşarak bir reklama dönüştürmediği taktirde çok yararlı ve desteklenecek bir uygulama başlattığının da altını çizmiş olalım.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0