Muhammed Ali, Superman'e Karşı! İşte O Efsane Çizgi Romanın Hikayesi!

0
0
0
0
0
Dünya tarihinin en önemli müsabakası! İki dev isim, iki efsane, iki süper kahraman karşı karşıya! Yüzyılın düellosunda Muhammed Ali, Superman'e karşı!
Süper kahramanları yalnızca çizgi romanlarda, filmlerde ya da oyunlarda görürüz. Ancak tarihte 'süper kahraman' sıfatını hakedecek, o sıfatın oldukça yakışacağı kişiler de yer almıştır. İşte onlardan birisi olan, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sporcularından biri Muhammed Ali, 3 Haziran günü hayatını kaybetti.

Uzun süredir sağlık sorunları ile boğuşan Muhammed Ali, hayata gözlerini yumdu ancak geride bıraktığı yaşam öyküsü ve başarıları ile yaşadığı sürede zaten efsane olmayı başarmış bir isimdi. Öyle ki Muhammed Ali, bir zamanlar sadece spor camiasının değil, tüm dünyanın en ön planda isimlerinden biri haline gelmişti. İşte o dönemlerde Ali'nin adım attığı bir şey daha vardı; çizgi roman. 

1978 yılında DC Comics, çizgi roman tarihinin en ilginç ve heyecanlandırıcı işlerinden birine atarak, Superman ile Muhammed Ali'nin karşı karşıya geldiği bir seri yayınladı.Aslında bu durum, yani gerçek hayattaki kişilerin çizgi romanlara dahil olması yeni bir şey değildi. Daha önceden yine DC Comics John F. Kennedy, Bob Hope gibi isimleri de çizgi roman sayfalarına taşımıştı. Ancak süper kahraman ekolünün bir numarası ile spor camiasının bir numarasının karşı karşıya gelmesi, çizgi roman dünyası için bir ilkti.

Bu ikilinin bir araya gelmesinin oldukça beğenileceğini ve farklı karşılanacağını düşünen Julius Schwartz tarafından ortaya atılan fikir, ilk başta çoğu kişiye saçma gelse de sonradan DC Comics seriyi yapmaya karar verir. Ardından da Muhammed Ali ile onu çizgi roman serisinde kullanmak için anlaşma yapılır.

Serinin hikayesi Dennis O'Neil tarafından kaleme alınır ancak O'Neil, seriyi bitirmeden ayrılır. Sonrasında işi devr alan Neal Adams, O'Neil'ın tarzına ve hikaye gidişatına bağlı kalarak bu tarihi çizgi romanın hikayesini bitirir. Superman ve Muhammed Ali gibi iki süper ismi bir araya getiren hikayenin konusu ise şöyledir;Scrubb denilen uzaylı bir ırk, ''Dünya'nın Şampiyonu'' ile bir düello talep eder. Aksi halde Dünya istila edilecektir. Bu görevi üstlenmek ve düelloyu kabul etmek için ortaya çıkan iki isim ise Superman ve Muhammed Ali'dir. Ancak Ali, tescilli şampiyonunun kendi olduğunu söylediğinde Scrubb lideri Rat'Lar, gerçek şampiyonun belirlenmesi için ikisini de alarak Bodace denilen bir gezegene götürür.

Bu gezegende düzenlenecek dövüş sonrası Dünya'nın gerçek şampiyonu belli olacaktır. Bu arada Bodace gezegeninin bir özelliği vardır; Superman'in güçleri bu gezegende işe yaramaz. Yani Superman, Ali'nin karşısına süper güçleri olmadan çıkacaktır.

Dövüş başlar. Superman, süper güçleri olmadan da fizik kuvveti olarak güçlüdür ancak karşısında dünyanın en iyi sporcusu vardır. Ali, Superman'i epey bir hırpalar, Superman bir türlü yıkılmak bilmez ancak ciddi şekilde hasar görmüştür. Sonunda Muhammed Ali dayanamaz ve hakeme teknik knock-out kararı vermesini söyler. Hakem kararı verdikten sonra da Superman devrilir. Ali, Superman'i feci şekilde dövmüştür.Sonrasında Dünya'nın gerçek şampiyonu olduğunu ispatlayan ali, Scrubb ırkının şampiyonu Hun'Ya ile dövüşe başlar. Hun'Ya'ya karşı oldukça zorlanan ve ciddi darbeler alan Ali, buna karşın ayakta durmaya devam ediyordur. Bu sırada vücut hücreleri hızlı yenilenen Superman kendine gelmiş ve kılık değiştirerek Muhammed Ali'nin köşesine geçmiş, onun antrenörlerinden biri gibi davranarak ona destek olmaya başlamıştır.

İlk round'larda zorlanan ancak yıkılmayan Muhammed Ali, dördüncü round'a geldiğimizde bütün gücünü ve taktik zekasını kullanarak Hun'Ya'ya saldırır ve rakibini knock-out etmeyi başarır. Hem de onu ringin dışına atarak. Maçı Muhammed Ali kazanmıştır fakat yenilgiyi hazmedemeyen Rat'Lar ordularına Dünya'yı hemen istila etme emri verir. Bunu duyan Hun'Ya ise Rat'Lar'ı onursuz bir adam olmakta suçlar ve Dünya'nın şampiyonunun maçı tamamen hakederek kazandığını söyleyerek sözünü tutmayan Rat'Lar'ı devirir. Scrubb'ların yeni lideri artık Hun'Ya'dır. Hem Muhammed Ali'ye, hem de Superman'e yaptıklarından ötürü saygı duyan Hun'Ya onlarla barış imzalayarak Dünya'nın istilasını durdurur.

Serinin sonunda Dünya'ya dönen iki kahramanımız birlikte sohbet ederler. Bu sohbet sırasında Muhammed Ali, Superman'in gizli kimliğini, yani onun Clark Kent olduğunu da öğrenir. Hikayenin sonu ise Muhammed Ali'nin Superman'e olan şu sözleri ile biter; ''Superman, biz en iyileriyiz!'' Yayımlandığı dönemlerde ciddi satış rakamlarına ulaşan bu efsane serinin kapağı da bir o kadar efsanedir. Muhammed Ali ile Superman arasında yapılan dövüşü kenarda izleyenlerin içinde çizgi roman dünyasından tutun da o dönem dünya tarihinde adından söz ettiren kişilere kadar pek çok isim vardır.

Hayat hikayesi, duruşu, başarıları ve kişiliği ile tam bir efsane olan Muhammed Ali, süper kahraman olmayı belki de en fazla hakeden isimlerden biriydi. Mekanı cennet olsun.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0