Periscope'ta Tecavüz Görüntülerini Yayınladılar!

3
0
0
0
0
Canlı yayın programı Periscope'ta, baygın bir kadına tecavüz edilmesi üzerine yayın oldukça tepki aldı ve Ekşi Sözlük'te olaya karışanları bulmak adına entry'ler girildi.
Sosyal paylaşım siteleri arasında en yeni ve yenilikçi isimlerden birisi olan Periscope, kullanıcılarına istedikleri zaman canlı yayın yapma olanağı sunuyor. Bu özellik, çoğu kullanıcı tarafından amacına uygun şekilde kullanılıyor olsa da yayın yapma özelliğini fırsat bilerek uygunsuz şeylerin yayınını yapmayanlar da yok değil.

Periscope'ta @Azeriii isimli bir kullanıcı, 5 Eylül sabahı yaptığı yayınla sosyal medyada oldukça tepki topladı. Kullanıcının canlı yayınında kendisi, arkadaşı ve bir kız bulunuyordu. Genç kız, yayında da görülebileceği gibi baygın haldeydi ve kullanıcı arkadaşının genç kıza tecavüz etmesi anını canlı olarak yayınladı.Ekşi Sözlük, bu gibi olaylar sırasında kullanıcıların eş zamanlı olarak yorumlar yaptığı ve bilgi alabileceğiniz az sayıda paylaşım sitesinden birisi. Olayın gerçekleşmesi üzerine sözlükte bulunan kullanıcılar, bu yayını yapanı ve tecavüzü gerçekleştireni bulmak için adeta seferberlik başlattılar. 

Yapılan yorumlardan bir kişi, yayıncıyı tanıdığını ve yayıncının Ergün A. isimli bir kuaför olduğu öne sürdü. Bu olayın büyümesinden sonra canlı yayın kesildi, @Azeriii isimli kullanıcının Facebook'taki hesabı silindi ve ihbar ettiklerini öne süren bazı sözlük yazarlarının yayın sırasında girdikleri yorumlar silindi.

Sözlükte bulunan bazı yazarlarında genç kız için "zaten ortam kadını" diyerek olayın üzerini kapatmaya çalışmaları oldukça tepki aldı. Olayla ilgili neredeyse herşey silindi fakat bunun olabileceğini önceden tahmin eden ve gördüklerini Twitter aracılığıyla paylaşan bir kullanıcı, şu an olayın en önemli görgü tanıklarından birisi. Kullanıcının adı @ubbernova .

@ubbernova 'nın Twitter adresinde paylaştıklarını şu şekilde özetleyebiliriz; "Bir kullanıcı Periscope'da kadına tecavüz etmiş, başka bir adamda bunu yayınlamış. Olayla ilgili sözlükte yazılar vardı ve olayın girildiği entry hakkında sözlüğe mesaj attım delil istedim fakat bana 'başka durumlar var korkuyorum' dediler ve bilgi paylaşmayı reddettiler. Görüntüyü paylaştınız mı diye sorunca da 'görüntü olanlar gerekeni yaptı' dediler ve ben bundan ne anlamalıyım bilmiyorum. Görüntüleri çekenlerin polis olduğu söyleniyor. Facebook'ta olayı paylaştım, bir arkadaşım yorum olarak polisin profil linkini paylaştı. Profilde bulunan videoya göre sözlükte de videodakinin polis olduğu söylendi. Sonradan arkadaşımın yorumu ve Facebook hesabı silindi. Sözlükte girilen entry'lerde kimse net şekilde ihbar ettim diyemedi ve dün geceden beri okuduğum bütün bilgiler sabah silinmişti. Olayın girişini yapan yazara mesaj attım konu hakkında, hesabını sildi. Kimseden bilgi alamadım fakat benim elimde bulunan deliller var. Bende delil olduğunu bildirdim ve birçok kişi onunla da paylaşmamı istedi fakat bu durumu avukatlarla konuştum, delili paylaşmam doğru olmazmış. Tanıdığım bir savcı var ve pazartesi konuyla ilgileneceğini belirtti, şimdilik bekleyeceğiz."

Kullanıcının iddiasına göre videoda bulunan kişi bir polismiş ve eğer yazısında belirttiği gibi silinen yorum ve hesaplar bulunuyorsa şüphelenmemek elde değil. Umarım ülkemizde yaşanan çoğu tecavüz olayı gibi buda saçma nedenlerden ötürü adaletsiz bir şekilde sonuçlanmaz ve videoyu çekenler kısa süre içinde yakalanır.
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0