PewDiePie, 7.4 Milyon Dolar'ı YouTube'dan Nasıl Kazandığını Anlattı

9
2
2
1
0
Geçtiğimiz günlerde yurt dışındaki gazetelerde gündeme oturan YouTube’un en çok kazanan isimlerinden Felix Kjellberg (aka. PewDiePie) kazancı 7.4 milyon Dolar’a çıktıktan sonra gelen tepkilere yanıt verdi.
PewDiePie ile ilgili kabul edilmesi gereken bir iki gerçek var. Bunlardan birincisi; evet çok bağırıyor ve ikincisi kendi videolarıyla YouTube’un en çok para kazanan isimlerinden biri. Öyle ki 32.6 milyon takipçisi ve 9 milyar görüntülenme sayısı ile gelirini 7.4 milyon Dolar’a çıkarttı.

Ancak aşağıda yayınladığı videoda şimdiye kadar çektiklerinin aksine bağırmıyor ya da oyun oynamıyor. Onun yerine direkt olarak kameraya konuşarak kendisine yöneltilen kötü ya da olumsuz yorumlara cevap vererek dürüst bir şekilde açıklamada bulunuyor.

Ben haber kısmını yapmak yerine bu kadar bahsedip kendi cümlelerini direkt çevirmeyi uygun gördüm.

"Para, 5 yıldır, video çekmeye başladığımdan beri söz etmekten sakındığım konulardan biri oldu, çünkü bunun kimse için önemli olmadığını düşünüyorum ve ben sadece eğlenceli videolar üretmeye çalışıyorum. Yanlış anlamayın, paradan nefret ettiğim falan yok, para benim için hiç bir şey ifade etmiyormuş davranmak gibi bir niyetim yok, para herkes için önemli; ama YouTube’a ilk başladığım dönemde üniversitedeydim, öğrenci yurdunda kalıyordum ve oyun videolarımı kaydetmek için yeterli bir bilgisayar da satın alabilecek durumda değildim. Ben kısmen şanslıydım, yaptığım bari sanat işlerini internet üzerinden satabildim ve bu şekilde başlayabildim.”
 

Videonun ilk dakikası bu konuşmayla geçiyor ve Felix, YouTube’da video çekmeye nasıl başladığından söz ediyor. Sonrasında ise üniversiteden ayrılmasından ve hotdog satmasından da söz ettikten sonra gelen yorumlara cevap vermeye başlıyor. (ben dürüst ve haklı buldum; hatta biraz daha sert cevaplar verebilirmiş.)

“Evet diğer konularda ve başka işlerde çok iyi kanallar olduğunu biliyordum ama bu peşinden gitmek istediğim bir kariyer olmadı hiçbir zaman. Oyun alanında da çok büyük paralar kazanan birileri yoktu; ama 5 yıl sonra işte buradayız; patladı ve insanların bir şeyler söylerken yüzleşmediği bir şey var, 9 milyar izlenme sayım var ve bu bir şeylere dönüşüyor. Videolarımda reklamlar var.”

“Bazı insanlar bunun adil olmadığını söylüyor ve tüm gün k*çımın üstünde oturup şuradaki ekrana bağırdığımı söylüyor - ki bunda haklılar - ama işin aslında mesele bundan çok daha fazlası.”

Bundan sonrasında kendisinin YouTube kanalına gelen yorumlardan birkaçını cevaplamaya başlayan Felix, YouTube hakkında ilginç olanın aslında teknik olarak herkesin yapabileceği bir şey olarak görülmesi olduğu kanısında ve “eğer ben olmasaydım bir başkası benim yerimde olacaktı.” diyor.
Sonrasında gelen “hayatını bu ülke için tehlikeye atan adamlar zorla bir şeyler kazanmaya çalışırken oyun oynayıp bağıran bir adamın videoları ile milyonlar kazanmasını adil bulmuyorum” yorumuna ise “sanıyorum bu ülkeden kastın Amerika Birleşik Devletleri (Felix İsveçli ve İsveç’te yaşıyor) ve evet haklısın savaş belki çok daha önemli bir konu para harcanması gereken ama elimden gelen bir şey yok.”

“Bence (başka bir youtuber’ın adı) daha çok kazanmalı çünkü en azından o daha eğlenceli” şeklindeki yoruma ise “hayat adil değil; ama eğer daha eğlenceli bulduğun birileri varsa git ve tüm videoları defalarca seyret; çünkü bizler bu şekilde para kazanıyoruz.” diyor. (bu cevabı sevdim işte)

Videonun sonunda ise insanların neden sadece benim kazandığım paradan söz ettiklerini anlamıyorum, her şeyden önce bu parayı ben tek başıma kazanıyorum bundan da söz edebilirler ya da yaptığımız ve birkaç milyon topladığımız bağışlardan söz edebilirler; ama neyse ben yaptığım işten memnunun ve bu şekilde mutluyum. 5 yıl önce, bu kadar büyümeden önce ne kadar mutluysam o kadar mutluyum ve herkese beni desteklediği için teşekkür ederim diyerek sözlerini bitiriyor.
9
2
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
2
1
0