Robotlarla Sevişmeyin Uyarısı Geldi

1
0
0
0
0
Bir gün robotların yatak partnerlerimizin yerini alabilmesi için yürütülen ciddi bir uğraş var; özellikle de Japonya’da; ancak diğer taraftan bir de etik düşünce yanlıları var ki seks robotlarına karşı ilk uyarıyı gerçekleştirdiler.
Dünyanın başka yerlerinde çok başka şeyler oluyor diyebileceğimiz gelişemelerden biri olan bu haber, seks robotlarına karşı yürütülen bir kampanyanın gelişmesi ile ilgilidir ve bazı okuyucularımız için uygunsuz olan içerikler barındırıyor olabilir. (yaş sınırı koysam da okuyacaksınız, çok da şeetmemek lazım)

Evet! Bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz seks robotlarından çok da uzak değiliz günümüz itibarı ile ve her geçen gün bir grup mühendis; özellikle Japonya’daki bir grup mühendis; gerçekten yatakta insanlara eşlik edebilecek yapay bir karakter üretmek için çok çalışıyor.

Bu kadar gelişim sürecinin yanında bugün zaten halihazırda sahip olduğumuz teknoloji ile dünyanın ilk seks robotunu üreten True Companion adındaki firma, bu yılın erken dönemlerinde Roxxxy isimli robotu 7000 Dolar’dan piyasaya sürmüş ve tabiri caizse bu robot kapış kapış gitmişti. (1000’lerce ön sipariş aldı)

Durum böyle olunca ve robotlar seks köleleri olarak kullanılmaya başlanınca da robot ahlakı savunucularının türemesi de elbette yine bilim kurgu filmlerinden beklediğimiz bir gelecekti ki nitekim onlar da kendilerini göstemeye başladılar.

De Montfort Üniversitesi’nden Kathleen Richardson ve Skövde Üniversitesi’nden Erik Billing, seks robotlarına karşı bir kampanya başlatmış ve bu kampanya ile seks amacı ile üretilen robotların üretiminin durdurulması ve bu duruma karşı bir bilinç oluşmasını hedeflemiş.

(her robotlu haberde Battlestar Galactica'dan cylon koyuyorum farkındayım; ama seviyorum ve tavsiye ediyorum. En iyi bilim kurgu dizilerinden biridir. İzleyin)

Daha önce silah olarak kullanılabilecek olan robotların üretilmesine de karşı çıkan ikili, seks robotlarının insan ilişkilerini daha düşük seviyeye getireceğini ve kadının bir seks objesi olarak görülmesi fikrini destekleyeceğini savunarak bu tür robotların üretilmesinin engellenmesi gerektiğini söyledi.

Bu robotların üretiminin tüm insanların arasındaki her türlü ilişkiye zarar vereceğine inanıyoruz” diyen Richardson, BBC’ye verdiği röportajda aşağıdaki maddeler halinde toplamış kampanyanın amaçlarını.
  • Seks robotlarının üretiminin zaman içinde kadının ve çocuğun da metalaştırılmasına dönüşeceğine inanıyoruz.
  • Bu robotların üretimi ve üretiminin desteklenmesine yönelik fikirler, kadınlara karşı olan basit algının yaygınlaşmasında ve onların da birer seks objesi olarak görülmesinde rol oynar.
  • Seks robotlarının geliştirilmesi ileride insanların ikili ilişkilerinden aldıkları tecrübeyi yok edecek ve empati yeteneği gibi insanlara has özellikleri köreltecektir.
Bu kampanya işe yarar ya da yaramaz orasını bilemeyiz; ancak beğenseniz de beğenmeseniz de seks robotlarının da içinde var olacağı bir geleceğe gidiyoruz, hatta bu geleceğin içindeyiz. Bu ürünleri tamamıyle yasaklamak sadece her zaman yaptığı gibi kara borsayı ve yasa dışı üretim ile daha kontrol edilemez olan bir şebekenin doğmasına sebep olacaktır. Bu nedenle; üretimin ve ürünlerin kontrol altında tutulabilmesi adına komple yasaklamak yerine düzenlemeler getirilmesi çok daha avantajlı olacaktır. (ayrıca yarın öbür gün bunun robot hakları savunucuları falan da çıkacak)

(evet bazı insanların gerçekten işi yokmuşçasına rahat yaşadığı bir hayatı var dünyanın öbür ucunda ve bu gibi işlere kafa yorup kendilerine çok farklı şeyleri dert edebiliyorlar. Aslında dünya çok da kötü bir yer değil; ama biz su şişesi deviren turist dövmeyi tercih ediyoruz)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0