​Silah Emojisine Hapis Cezası

0
0
0
0
0
Artık birilerine emoji gönderirken dikkatli olun, başınız yanabilir.
Artık sosyal medya platformları üzerinden yaptığımız konuşmalarda emojileri ciddi şekilde kullanmaya başladık. Hatta çoğu kez cümle kurmak yerine emojiler ile işi çözüyoruz. Ancak bu sefer emoji ile işi çözmek isteyen bir kişinin sonu hapis oldu.

Fransa'da 22 yaşındaki Bilal Azougagh isimli genç, eski kız arkadaşına cep telefonundan silah şeklindeki emojiden gönderdi. Genç kızın bu emojiyi bir tehdit olarak algılamasının ardından ise olaylar gelişti.Avukatı ile iletişime geçen genç kız, Azougagh hakkında ''imge şeklinde bir ölüm tehditi'' şikayeti ile mahkemeye başvurdu. Tabi genç kızın henüz reşit yaşta olmama durumu da davayı açan tarafın elini güçlendiren şeylerden oldu.

Bu emojiyi almasının arından sokağa çıkmada tedirgin olduğunu ve zamanla psikolojisinin olumsuz etkilendiğini dile getiren genç kız, mahkeme tarafından da haklı bulundu ve Azougagh'a üç ay hapis ve 1000 euro tazminat ödeme cezası verdi. Tabi bu kararın emsal oluşturma anlamında oldukça önemli olduğunu söyleyelim.

Zira emojilerle alakalı herhangi bir yasa bulunmuyor. Tabi mahkemenin karar verirken mutlaka bu kararı dayandırdığı bir madde mevcut, ancak ilk olması açısından karar oldukça önemli.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0