Son Derece Komik Olmasına Rağmen Yasaklanan 10 Reklam

2
0
0
0
0
Eğlendirici, güldürücü reklamlar her zaman daha çok sevilmiştir. Ancak bazen ipin ucu kaçmış olabiliyor.
Eğer bir ürün satıyorsanız, tüketiciye ulaşmanın en güzel yolu reklamdır. Tüketici, ürününüzü yaptığınız reklam sayesinde tanıyacak ve ürünününüz dahil olduğu kategoride bir alışveriş gerçekleştireceği zaman, o reklamı baz alarak bunu yapacaktır.

Tabii burada yaptığınız reklamın da önemi oldukça fazla. Ürün içeriğinden, kalitesinden vb özelliklerinden ne kadar iyi bahsederseniz, tüketici o kadar ikna olur. Ya da bir diğer yolu seçerek, reklam filminizin konusu ile tüketiciyi tavlamaya çalışırsınız.Günümüzde ikinci seçenek daha ağır basmakta diyebiliriz. Ancak, zaman zaman reklam filmlerinde de aşırıya kaçıldığı oluyor. Durum böyle olunca da, bu reklamlar ya televizyonlarda yayınlanmıyor, ya da şansını 1-2 kez denedikten sonra yayından kaldırılıyor. İşin ilginç yanı ise kaldırılan, yasaklanan bu reklamların televizyonlarda izlediğimiz saçma sapan reklamlardan çok daha akıllı ve yaratıcı olması.

Bizde bu duruma bir el atalım dedik ve son derece komik, eğlenceli olmasına rağmen yasaklanan 10 reklamı listeledik:
 

 Nissan Tiida Reklamı

Reklamın yasaklanmasına sabep olan şey, oyuncunun arabadan bahsederken ''az önce hayatımın en güzel şeyine bindim. İnanılmaz bir gövde, inanılmaz bir görüntü. Ve boyutu, gözlerimi üzerinden alamadım. Beklediğimden daha büyüktü'' ifadelerini kullanması. Adamlar on numara reklam yapmış, o sizin fesatlığınız...
 

 Goodness Shakes Protein Tozu

Reklamın yasaklanmasına sebep olay şey... Yani, nasıl derler... Pek de haksız değiller işte.
 

 6 Nations Rugby Championship

İngiltere, Fransa, İrlanda, İtalya, İskoçya ve Galler'in katıldığı bu rugby turnuvasının reklamı, ''İngiliz düşmanı'' ögeler taşıdığı için kaldırılmış. Zira reklam boyunca 5 ülkenin taraftarı da sorulan soruya İngiltere cevabı veriyorve reklamın sonunda onlara ''hangi takımın kaybetmesini istiyorsunuz?'' diye sorulduğu anlaşılıyor. En sonda İngilizlerin hep bir ağızdan farklı takım isimleri söylemesi ise ayrı bir komik olmuş.
 

 Hyundai Reklamı

1999 yılında televizyonlarda yayınlanmaya başlayan bu reklam, ahlak konusunda birden fazla tabuyu yıktığı için fazla tepki almış, sonrasında da yayından kaldırılmıştı. Bu arada reklamın 2001 yılında ''tüm zamanların en eşcinsel reklamı'' seçildiğini de belirtelim (bu arada araçtaki kadınla diğer aracı süren adamın karı-koca olduğunu belirtelim. Zaten olayın ''ahlak'' kısmındaki sıkıntı da burada yaşanmakta).
 

 Soesman Dil Kursu

Hollanda'da 1999 yılında televizyonlarda yerini alan reklam, aslında mantık olarak iyi bir noktaya değiniyordu. Ancak, az biraz İngiliceniz varsa, araçta çalan şarkının neden reklamı yasaklattığını anlayabilirsiniz (GORA'da arabada çalan şarkı geldi aklıma)
 

 Zazoo Kondomları

Aslında özünde komik reklam. Ancak bir çocuğun sanki insan hayatında büyük bir hataymış gibi gösterilmesi, reklamın da ipini çeken faktör olmuş.
 

 Smart Beep

Bir reklamın nerede, ne zaman sunulacağı durumu oldukça önemlidir. Smart Beep'in reklamının yasaklanmasına sebep olan şey de, reklamın yayınlandığı yer ve zaman. Amerikan futbolunun en büyük organizasyonu olan ve milyonlarca kişi tarafından izlenen Super Bowl zamanında FOX, bu reklamı dev ekranda oynatınca şikayetler de rekor sayıya ulaşmış. 
 

 IKEA Reklamı

Bir dönem sağlam, bir o kadar da bel altı espirilere sahip reklamlar yapan IKEA, bu reklam ile çıtayı biraz uçurmuş. Zira bel altı espiri yapmak ayrı, bir çocuğu eline erotik ürün vermek ayrı...
 

 Snickers

Bir diğer Super Bowl kurbanı daha. ''Al abi bir Snickers ye'' mottosu, sanıyoruz bu reklam zamanında ''aman usta Snickers'tan uzak dur'' şeklindeymiş. Reklamı izleyince ne demek istediğimizi anlayacaksınız.
 

 Rolling Rock

Aslında izleyenler tarafından oldukça beğenilen, eğlenceli bulunan bu reklam, cinsel organı fazla şekilde ön plana çıkardığı için pek çok şikayet almış. İnsanlar reklamı beğenince, reklam da yayılmış, ekranda sık sık gösterilmeye başlamış. Ancak bu durum, şikayetlerin de sayısını arttırınca sonunda kaybeden reklam olmuş.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0