• Anasayfa
  • Sosyal Medya
  • Sosyal Medyada Yaptığı Paylaşım Sebebiyle Ölüm Cezasına Çarptırıldı

Sosyal Medyada Yaptığı Paylaşım Sebebiyle Ölüm Cezasına Çarptırıldı

1
0
0
0
0
30 yaşında olan İranlı fotoğrafçı ve blogger Soheil Arabi, “Facebook’ta Hz. Muhammed’i aşağılamak” gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırılmıştı. 
30 yaşında olan İranlı fotoğrafçı ve blogger Soheil Arabi, “Facebook’ta Hz. Muhammed’i aşağılamak” gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırılmıştı. Arabi’nin avukatları hukuk mücadelesini sürdürmeye çalışıyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında ki mahkeme de avukatları, Arabi’nin söz konusu olan paylaşımı yaparken kötü bir psikolojik koşul altında olduğunu savunmuşlardı. Avukatların yapmış olduğu itirazı reddeden mahkeme, Arabi hakkında ki suçlamaların arasına “Dünya’ya yolsuzluk tohumları ekme” ifadesini de ekledi. Arabi’nin avukatları da bunun üzerine ölümle cezalandırılan bir suç olduğunu ve affedilmediğinin önemle altını çizdiler.

İnsan hakları örgütü olan Human Rights Watch, İran hükümetine Arabi’nin ölüm cezasının durdurulması için çağrıda bulunmasına rağmen, hükümet yetkilileri bu kararından vazgeçmedi. Geçtiğimiz Pazartesi günü gazetecilere konuşan İran Adalet Bakanvekili Gholam Ali Mohseni Ejei, ortada henüz herhangi bir af söz konusu olmadığını, fakat Arabi’nin davanın yeniden değerlendirilmesi için kendilerine talep geldiğini belirtti.Çevrim içi ortam yapılmış bulunan paylaşımların üzerinden sert yaptırımlar uygulayan İran, bu konuda ki fikrini biraz daha katılaştırmış ve kararlaştırmış durumda. Muhabirler tarafından hazırlanmış olan rapora göre, Temmuz ayı itibariyle toplam da 65 gazeteci, blogger ve aktivist çevrim içi aktiviteleri gerekçesiyle tutuklanmış. Geçtiğimiz Mayıs ayında ise 7 kişi Pharrell Williams’ın “Happy” şarkısı eşliğinde dans edip videolarını internete yükledikleri sebebiyle tutuklanmış, 91 kırbaç ve 1 yıl da hapis cezasına mahkum edilmişlerdi. Temmuz ayında ise 8 İranlı, Facebook adlı sosyal medya üzerinden devlet aleyhinde propaganda yapmış oldukları suçlamasıyla toplamda 127 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçtiğimiz yaz döneminde yapmış olduğu bir açıklamada İran’ın katı internet sansüründen vazgeçmesi gerektiğini söylemiş ve sosyal medyayla alakalı kısıtlamaların da kalkmasının uygun olacağını dile getirmişti. Bu açıklama Ruhani’yi ülkenin dini lideri olan Ayetullah Hamaney ile karşı karşıya getirmişti. Twitter’da aktif bir kullanıcı olan Hamaney, bu tutumunun tam tersi olarak internet üzerindeki kısıtlamaların sürdürülmesi gerektiğini savunmuştu.

Arabi’nin eşi olan Nesteren Naimi, eşinin İran Devrim Muhafızları’nın baskısı sebebiyle kabul ettiğini dile getirdi. Naimi’de 2013’ün Kasım ayında eşiyle beraber tutuklanmış olup, bir süre sonra serbest bırakılmıştı. Arabi aynı Facebook paylaşımları yüzünden açılmış bulunan başka bir dava dosyasında ise 3 yıl hapis cezasına uygun görülmüştü.

Amnesty International’dan yapılmış olan açıklama da, Arabi’nin “Hz. Muhammed’i aşağılamak” suçlamasıyle ölüm cezasına çarptırılan ikinci İranlı vatandaş olduğunu belirtti. Geçtiğimiz Ağustos ayında Ruhullah Tavana isimli bir mühendis işçisi, video da Hz. Muhammed’e hakaret ettiği gerekçesiyle idama çarptırılmıştı. Diğer insan hakları örgütü gibi, Amnesty International’da Arabi’nin idamının uygun bir ceza olmadığını belirtti ve karardan vazgeçilmesi için çağrıda bulundu.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0